12 Şubat
Yorum Yap
#11576051

Loft İade Ve Mağaza Çalışanlarının Müşteri Muamelesi!

04.02.2019 İstanbul Pelikan AVM Loft mağazasında eşim mont aldı. Öncelikle şunu belirtmek isterim personellerin beni kandırması ve müşteriyi salak yerine konulmak hiç kimsenin hoşuna gitmeyeceği için bunu öncelikle buradan sizinle paylaşıyorum.


Netice çıkmaması durumunda sizin tüm sosyal medya hesaplarınıza ve sosyal medya da paylaşıyor olacağım. Montun alınan bedeni ve bir küçük bedeni bana uymadığı için önce değiştirme kararı verdik fakat beğendiğim bir ürün bulamadım. Bu durumda iade istedik. Bundan sonrasını aşağıda 3 mağazadan 3 farkcevap verildi.


Hatta mağazaların bu iadeyi yapmamak adına birbirlerini suçlayıcı ifadeler kullanmalarını şahit olduk. Bu süreçte çağrı merkezini 11.02.2019 tarihinde 5 defa aradım. 2 sini mağazada sorumlu ile beraber aradık ama açan olmadı. Aradığım saatleri ve bekleme süremi aşağıda paylaşıyorum. Detayları aşağıdaki gibidir.
Çağrı Merkezini aradığım saatler ve bekleme süresi
11.02.2019 Pazartesi 12:59 Bekleme süresi 2 dakika 9 Sn. Yemekte olduğunu varsayıyorum ama normalde çağrı merkezi 09-18 arası hizmet verdiklerini belirtiyor.


11.02.2019 Pazartesi 14:26 Bekleme süresi 1 dakika 53 Sn... Kimse açmadı. 11.02.2019 Pazartesi 19:43 ve 19:46 Pelikan AVM' deki arkadaş ısrarla açacaklarını iddia etmesinden dolayı aradım. 09-18 arası çalıştıklarını bilmediğini öğrendim.


1-) Aldıktan 1 gün sonra Marmara Park AVM'deki mağazaya gittim. Kendileri pos cihazından alamadıklarını aldığımız yerde iade edebileceklerini ilettiler.
2-) Marmara Park Loft'un verdiği bilgi çerçevesinde Pelikan AVM ye gittik. Burada sezon sonu ürünü olduğu için iade alamayacaklarını belirttiler. (not: Alırken eşim sormuş iade ve değişim yapılabilir olduğu söylenmiş.)
3-) Tekrar Marmara Park AVM deki mağazaya gittim. Pelikan dan böyle bir dönüş aldığımı iletince böyle bir şeyin olmadığını mağazanın sorumlusunun bunu bize göndermek için yaptığını ve ürünü getirdiğimde yardımcı olabileceğini iletti. (İleten kişi Marmara Park AVM' de özür dileyerek kısa böyle bir arkadaştı)
4-) Ertesi gün ürünü alıp Marmara Park AVM 'ye getirdiğimde gerçekten yardımcı olmaya çalıştılar ve pos tan ödemeyi denediklerinde pos ta iade seçeneği çıkmıyor dedi. Bana da gösterdi fakat ertesi gün Pelikan AVM 'deki mağazaya gittiğimde bununda yalan olduğunu gördüm çünkü Pelikan AVM' deki arkadaş yapılabildiğini gösterdi.
5-) Tekrar Pelikan AVM 'ye gittim ve oradaki arkadaş iade yapamayacağını belirterek Marmara Park 'in bana yalan söylediğini kandırdığını belirtti... .

Volkan Volkan 626 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Loft Temsilcisi12 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Alışverişlerde tüketici kanununa göre cayma hakkı bulunmaktadır. Birebir satın aldığınız ürünlerde tüketici kanunu gereğince de sadece değişim hakkı da sağlanabilmektedir. Bayimiz ürününüz ile ilgili değişim için yardımcı olabilmektedir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler