31 Ağustos 2013

Loft Ürün Değişimi Yapmıyor!

Bursa Kent Meydanı AVM'de bulunan Loft Mağazasından 26. 08. 2013 tarihinde gömlek aldım. Mağazada tek bir beden kaldığı için (o da Large ben normalde xl giyiyorum) gömleğin rengi hoşuma gittiği için aldım. Ertesi gün giydiğimde beni biraz rahatsız etti.

29. 08. 2013 gömleği değiştirmek için mağazaya tekrar gittiğimde kasaya durumu anlattım. Kasada bulunan kişi gömleği giydiğim için değiştiremeyeceklerini söyledi. Bana karşı tavrı çok tersti kime şikayet edersen et diyerek umursamaz tavır aldı.

Serkan 106 Okunma

Cevaplar

  • Loft Temsilcisi05 Eylül 2013

    Merhaba, Öncelikle LOFT'u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Amacımız doğru ürün ve doğru hizmeti sunmak. Almış olduğunuz ürünlerimizi; kullanılmamış,yıkanmamış ve terziye gitmemiş rafa konulabilecek şekilde 30 günlük yasal süre içinde değişimini gerçekleştirmekteyiz. Sizlerinde tercih etmeyeceği gibi kullanılmış ürünleri rafa koyup satışını gerçekleştiremeyiz. Ürününüz kullanılmış olduğu ve tekrardan rafa konulma özelliği taşımadığı için değişimini gerçekleştiremeyeceğimizi üzülerek bildirmek isteriz. Bilgilerinize sunar iyi günler dileriz. Saygılarımızla.

  • Serkan 04 Eylül 2013

    i-mail adresime mesaj göndermişler ürünü değiştirmeyiz diyorlar.

  • Serkan 03 Eylül 2013

    loft şirketi yaptığım şikayet konusunda ilgilenmedi.cevap bile yazmadı.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön