30 Ağustos 2013

Loft T-Shirtte İz Ve Lekeler Meydana Geldi Kullanıcı Hatası Dediler!

12.07.2013'de Samsun Bulvar Lotf mağazasından bir alış veriş yapmıştım. Bunlar arasında 1 tane
t-shirt bir kaç giyimden sonra renk ve siyah nokta şeklinde iz çıkmıştır. 14.08.2013'de mağazaya başvurduğumuzda inceleme yapılacak ürünü merkeze göndermek zorundayız denilmiştir.

Şimdi benim aldığım sadece bir t-shirt cep telefonu değil ki teknik servise gönderip prosedür gereği işlem yapılacak eğer benim bir hatam varsa bu bana söylenmeli bir kullanıcı nokta şeklinde nasıl kullanıcı hatası yapar ki leke yada iz olsa nokta halinde değil ürünün genelinde sorun olur.

Cem 47 Okunma

Cevaplar

  • Loft Temsilcisi05 Eylül 2013

    Merhaba, Öncelikle LOFT’u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünlerimizdeki şikayetin üretimden kaynaklı bir durum olup olmadığını tespit etmek için incelenmek üzere İnceleme Departmanımıza gönderilmektedir. Siz Değerli Müşterilerimizin satın aldıkları bir üründe, herhangi bir üretim hatası bulunması durumunda değiştirme olanağı sağlamaktayız. Belirtmiş olduğunuz ürünümüzün incelenmesi sağlanmış olup, üretimden kaynaklı bir problem görülmediği için ürün değişiminizi gerçekleştiremediğimizi üzülerek bildirmek isteriz. Bilgilerinize sunar iyi günler dileriz. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön