14 Ekim 2016

Loft Pantolonun Rengi Attı İncelemeye Gitti Kullanıcı Hatası Dediler!

Loft'tan bir kot pantolon aldım ve 1,5 ay gibi bir sürede renk atması yaşadım bu sebeple ürünü Loft'un Edirne mağazası aracılığıyla incelemeye gönderdim. Cevap olarak kullanıcı hatası geldi. Ben bilinçli bir kullanıcı olarak ürünü diğer ürünler ile aynı sıcaklık ve kurutma şekliyle yıkıyorum. Burada temel sorun ürünün adiliğini müşteriye yüklemeye çalışıyorlar. Bir daha bu markadan çorap bile almam. Konu hakkında Şikayetvar'ın yapabileceği bir şey varsa bu anlamda desteklerinizi beklemekteyiz...

Ali 514 Okunma

Cevaplar

  • Ali 14 Ekim 2016

    Ürünün renginin attığı yani boyanın deformasyona uğradığı bariz belli bunu kabul etmemek mantıksız ve yersiz bir davranış. Ben ürünün ücretinde falan değilim sadece kendimi kandırılmış hissediyorum. Bu durumun giderilmesini talep ediyorum. Benden özür dilemeniz bile kafidir. Ürünüde çöpe atabilirsiniz.

  • Loft Temsilcisi14 Ekim 2016

    Değerli Müşterimiz Ali K.; Ürünlerimizdeki şikayetin üretimden kaynaklı bir durum olup olmadığını tespit etmek için inceleme departmanımıza gönderiliyor. Satın aldığınız bir üründe, herhangi bir üretim hatası bulunması durumda değiştirme olanağı sağlamaktayız. İnceleme departmanına gönderdiğimiz ürününüzde üretimden kaynaklı bir problem görülmediği için değişim talebinizi karşılayamadığımızı üzülerek bildirmek isteriz. İyi günler dileriz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön