22 Ocak 2014

Loft Hatalı Ürününü Kabul Etmiyor.

Loft mağazadan kaz tüyü bir mont aldım. Fermuarının zorlandığını alırken satıcıya söyledim. Satıcı normal olduğunu söyledi. Montu kullanmaya başladığımda gördüm ki bu sorun normal değil dişlerde eğiklik var çok zorluyor. Bu sorunla uğraşırken birde tüy dökümü ortaya çıktı. Montu çıkardıktan sonra üzerimde bulunan giysi tüy dolu.

Her bir köşesinden tüy fışkırıyor derken fermuar takıldı ve diş koptu ürünü alıp mağazaya gittim şikayetlerimi söyledim ürünü İstanbul'a gönderdiler. Aradan 1 ay geçti montun değiştirilemeyeceği tüy dökmesinin de diş kırılmasında normal olduğu söylendi. Kısaca bu firma ürününün arkasında durmuyor. Duymuştum ama başıma gelince anladım. İş ürünü satmak, müşteri memnuniyeti sıfır.

Yasin 65 Okunma

Cevaplar

  • Loft Temsilcisi28 Ocak 2014

    Değerli Müşterimiz, Kaz tüyü montların özelliğinden dolayı sıcak ortamlarda bulundurulduğunda içindeki tüylerin kabarmasına sebep oluyor. Kabaran tüyler montun şişmesine ve tüylerin dikiş deliklerinden dışarı çıkmasına yol açıyor. Ayrıca tüyler,mont giyildikçe de içeride hareket ediyor ve dikiş deliklerine gelen tüyler dışarı çıkıyor. Kaza tüyü montlarımızı, üretirken tüylerin dışarı çıkmasının minimum seviyede olması için gerekli teknik özelliklerin hepsini kullanıyoruz. Montlarımızın etiketlerinde de bu bilgiyi paylaşıyoruz. Bu nedenle değişim talebinizi karşılayamadığımızı üzülerek bildiririz. İyi günler dileriz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön