14 Ocak
Yorum Yap
#11443471

Lively -Ankamall Hasarlı Ürününü Kabul Etmiyor...

Üretici-tüketici ilişkileri bakımından oldukça zayıf bir personel ve hizmet kalitesine sahip bir firma ne yazık ki. Buraya güzel notlar bırakabilmeyi çok isterdim ancak şu an kıymetli zamanımı harcayıp bu notu yazmak bile yeterli diye düşünüyorum yeni kullanıcılar adına. Kurumsal kapasitesi AVM'de bir tabeladan öteye geçemeyecek kadar gelişmemiş ki ürün satışı sonrası kullanım kaynaklı bile olmayan herhangi bir sıkıntı yaşadığımızda muhatap bulamıyoruz.


Çözüm sürecine 2 aydır giremedik bile çünkü gün geçmiyor ki her çalışan her aradığımızda veya şikayetlerimizi dile getirmek üzere mağazayı ziyaret ettiğimizde sizi arayacağız diyerek bizi oyalıyor. Önce faturamız sistemde gözükmedi ardından fişi bulduk gözüktü; ürünü getirmediniz denildi getirince de gerek yok denilip iade edildi; stokta bulursak parayla değişim yaparız dendi ve stoklara hala ulaşılamadı; en son da bu davranışlar sebebiyle bir daha mağazadan herhangi bir alışveriş yapmayacağımızı söylediğimizde stok bakmaya bile gerek yok cevabı aldık. Kusura bakmayın satışını yaptığınız her bir kibrit çöpünden sorumlusunuz.


Satış yapamadığınız her ürün adına da hakkını arayan ve ödediği bedelle orantılı olarak karşılığında üründen memnuniyet bekleyen tüketiciler yerine geliştiremediğiniz kurumsal kapasitenizi yani kendinizi tenkit altında bırakınız lütfen. İvedilikle hasarlı ürünümün sağlam almak için ödediğim bedel karşılığında tarafıma sağlam biçimde teslim edilmesini talep ediyorum.

Buse Buse 737 Okunma 1 Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler