Ltb Mağazada Ürün İade Almıyor, Değişim Yapmaya Zorluyor.

Seniha Seniha23 Ağustos 23:34

LTB Tekirdağ Tekira AVM mağazası, satılan ürünleri iade almıyor, ücret iadesi yapmıyor, ürün değişimine zorluyor. Bu mağazadan 17.08.2020 günü oğluma hediye 2 adet şort, 1 adet t-shirt hediye aldım. Evde deneme neticesinde ürünlerin küçük gelmesi ve daha büyük bedenle değişim amacıyla 23.08.2020 mağazaya gittiğimde aynı ürünlerden mevcut olmaması nedeniyle iade talebinde bulundum. Mağaza çalışanı LTB mağazalarında iade prosedürünün olmadığını, sadece değişim işlemi yapılabileceğini belirterek beni kerhen başka bir ürün almaya mecbur etti. Soru-1: LTB mağazaları neden ücret iadesi yapmıyor da ürün değişimine zorluyor? Bu, Tüketici Koruma Kanunu'na aykırı değil mi? LTB müşteri hizmetleri bir açıklama yapabilir mi lütfen?

Ayrıca birden fazla fatura mevcut olduğunda her fatura için ayrı değişim işlemi uygulanıyor, bu da aynı fiyatlı ürün bulunmadığında müşterinin daha fazla ücret ödeyerek başka bir ürün almasına zorlayarak müşterinin mağduriyetine sebep olmaktadır. Faturalarda birleştirme işlemi olsa tüketicinin oluşacak yekün üzerinden alışveriş yapması mümkün olacak ve müşteri mağdur olmayacaktır. Soru-2: Birden fazla faturalı alışveriş durumunda neden fatura birleştirmesi ile oluşacak toplam üzerinden alışveriş imkanı sağlanmıyor?

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum

Cevaplar

Little Big Logo Little Big 24 Ağustos 08:30

"Sayın Müşterimiz, Öncelikle LTB'yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Mağazalarımızda yazılı da belirtildiği üzere firma olarak iade sistemiyle çalışmamaktayız. 6502 sayılı kanuna göre iade yalnızca bilirkişi onaylı ayıplı ürünlerde yapılmaktadır. Ancak ürününüz kullanılmadı ve tadilat görmediyse faturasıyla birlikte giderseniz arkadaşlarımız iade konusunda sizlere yardımcı olacaklardır. Bilginize, İyi günler dileriz..."

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler