11 Mayıs
#11955022

Little Big'de Saygısız Personeller Ve Müşteriyi Önemsememe!

10 Mayıs günü İsfanbul AVM'deki LTB mağazasından dün Forum İstanbul'dan aldığım taytı beden değişikliği için gittiğimde ürünün aynısından olmadığını belirttiler. O zaman iade etmek istiyorum dediğimde ise şirket politikalarında iade olmadığını belirttiler. Ben internet sitelerinde iade alındığını yazdığını söyledim ama Y*** adındaki personel oflayıp poflayarak saygısız bir tavırla senli benli konuşarak krizi yönetemeyerek müdür yardımcısını çağırdı ve benimle saygısızca konuştu.


Müdür yardımcısı da personelden çok farklı değildi geldiğinde MM***beydi sanırım kendisi de personelini savunarak hiçbir şekilde yardımcı olmadılar. Her şeyi geçtim müşteri memnuniyetini önemsemeyen bir marka olduğunuz iade almadığınızdan belli. Ancak personellerinizi daha saygılı ve daha müşteriyle konuşmasını bilenlerden seçerseniz en azından buradan memnuniyet sağlarsınız. Benim için LTB bitmiştir gerçi marka açısından çokta önemli olduğunu zannetmiyorum.

Özge Özge 819 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Little Big Temsilcisi13 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın teşekkür ederız. Mağazalarımızda yazılı da belırtıldıgı uzere fırma olarak ıade sıstemıyle çalışmamaktayız. 6502 sayılı kanuna göre İade yalnızca bilirkişi onaylı ayıplı urunlerde yapılmaktadır. Ancak urununuz kullanılmadı ve tadılat gormedıyse faturasıyla bırlıkte 30 gun ıcerısınde tum subelerımızden degısım yapabılırsınız. Fakat maalesef kı ıade sıstemımız bulunmamaktadır. Bu nedenle sıze yardımcı olunamamıştır. Bılgınıze Iyı günler dılerız…

Ziyaretçi Yorumları