28 Mayıs
#12041473

Little Big Yanlış Ürün Sattı Ve İade Almıyor!

19 Mayıs 2019 tarihinde Levent Özdilek AVM (İstanbul) mağazanızda alışveriş yaparken kabinde deneyip beğendiğim ürün ile satış temsilcisinin kasaya teslim ettiği ve bana satışını gerçekleştirdiği ürünün aynı ürün olmadığını evde fark ettim ve değişim istedim.


Fakat mağaza ürünün "kullanılmış" oluğu gerekçesiyle ürünün değişimini yapmadı. Oysa ürünü kullanmamın bir olanağı yoktu. Ben 33 beden bir erkektim, bana satılan pantolon 28 beden kadın pantolonuydu. Satış temsilcisinin ve mağazanın bu ayıbının bir an önce giderilmesini istiyorum.

Ercan Ercan 972 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ercan30 Mayıs

    "6502 Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Madde 8- (1) Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. Madde 9- (1) Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür. Madde 11- (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici; ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür." Benim kabinde deneyip almaya karar verdiğim mal ile bana satılan mal aynı olmadığı için sizinle yaptığım sözleşmeye (yani satın alma işlemine) aykırı işlem yapmış oluyorsunuz. Bu durumda benim kabinde almaya karar verdiğim pantolon ile bana sattığınız 29 beden kadın pantolonunun aynı pantolon olduğunu ispat etmeniz gerekecek ki işiniz zor. Hem erkeğim hem de 33 bedenim. Velhasıl ürün değişimi yapmak zorunda kalacaksınız. Bu işin peşini bırakmayacağımdan emin olabilirsiniz. Ürün değişiminin üstüne para cezası almanız için de uğraşacağım.

  • Ercan30 Mayıs

    Ürün kullanılmadı, tabii ki üzerime giyip denedim. Bu onun kullanıldığını göstermez. Aynı şikayetimi Tüketici Hakem Heyetine de taşıdım zaten. Sizin tezgahtarınız bana yanlış ürünü sattığı için ayrıca kendisinden şikayette bulunacağım. Benim kabinde beğendiğim ve satın almaya karar verdiğim ürün ile bana satılan ürün aynı değil. Mağaza kameralarına bakarsanız bu söylediğimi teyit edebilirsiniz. Şayet siz bu hatayı düzeltmez iseniz yetkili kurumlar o kamera kayıtlarına bakıp bu hatayı düzeltecektir. Daha kabinden kasaya doğru ürünü getiremeyen yeteneksiz insanları çalıştırmanızın maddi zararını ben çekemem. Bu sizin ve çalışanınızın ayıbıdır ve siz telafi etmelisiniz. Tekrar ediyorum. Pantolon kullanılmadı. Etiketinin kesilmiş olması onun bütünlüğüne zarar veren ve onu kullanılmış sınıfına sokan bir müdahale değildir. Aldığım ürünün etiketini tabii ki keseceğim. Etiketinin kesilmiş olması, iade etmek istediğim ürün ile faturadaki ürünün eşleştirmesini zora sokan bir unsur da değil. Keza pantolonun hangi model olduğu üzerinde hala bulunan kumaş etiketinden belli ve faturada da model adı da bulunuyor. Eğer siz telafi etmez iseniz ben çalışanınızdan yaptığı hatadan dolayı beni maddi kayba soktuğu için şikayetçi olacağım. Çalışanınızla konuşun, kamera kayıtlarına bakın. Bana kadın pantolonu satmayı doğru ve savunulur bir hareket olarak değerlendirip değerlendirmediğinizi tekrar düşünün.

  • Little Big Temsilcisi29 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın tesekkur ederız. Ancak uzulerek belırtırız kı kullanılmıs urunlerle ılgılı degısım ıslemı yapılamamaktadır. 30 gunluk degısım ıslemı etıketleri ustunde hiç kullanılmamış ya da tadılat gormemıs urunler ıcın gecerlıdır. Magazada eşinizin denediğini belirttiğiniz, değişim talebinde bulunduğunuz ürünün tüm iç ve dış etiketleri kesilmiş olmasından ve kullanılmışlık tesbit edilmesinden ötürü üzülerek belirtiriz ki magazamız sıze yardımcı olamamıstır. Bılgınıze Iyı gunler dılerız..

Ziyaretçi Yorumları