10 Şubat
Yorum Yap
#11565816

Little Big Ürün Değişimi Talebime Red Cevabı!

Eşime almış olduğum kazağın 2 kez giyilmesinden sonra kollarında sarkma oldu. Mağazaya götürdüm garantiye göndereceklerini söylediler. Yaklaşık 20 gün sonra garantiden reddedildiğine dair mesaj geldi.


Koskoca Little Big kolları sarkmış 49 TL'lik bir kazağın değişimini reddediyor. Hiç beklemediğim bir cevaptı. Ne yani kazağın kollarını 2 günde çektik de sarkıttık mı? Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımı buradan bildiriyorum Little Big yetkilileri. Madem ürününüzün arkasında durmuyorsunuz o zaman kaliteli ürün satın ya da satmayın yahu...

Gizem Gizem 870 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Gizem12 Şubat

    Sayın Little Big Temsilcisi ; Bir kazağının kollarının iki günde sarkması nasıl kalite hatası olmuyor anlayamıyorum. Sonuç olarak ilk defa kazak giymiyoruz değil mi? Bu durumda bende üzülerek belirtmeliyim ki bu da son ltb alışverişimdi. Bir daha kesinlikle ürün almayacağım. Bilginize İyi günler.

  • Little Big Temsilcisi12 Şubat

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın teşekkür ederız. C306537 test fısı numarası ıle fırmaya gonderılen urununuzle ılgılı yapılan ıncelemede uretım kaynaklı herhangı kumaş, kalıte hatasına rastlanmaması sebebıyle red kararı gelmıstır. Yapılan ıslem sonucu red kararı çıkması ayıplı urun olmaması sebebıyle üzülerek belırtırız kı urununuzle ılgılı degısım ya da ıade ıslemı yapılamamaktadır. Bu nedenle sıze yardımcı olunamamıştır. Bılgınıze Iyı günler dılerız..

Ziyaretçi Yorumları