21 Mayıs
#12003842

Little Big Ürün Değişimi Sorunu!

Viaport LTB mağazasından eşime elbise aldım, beden olarak büyük oldu, bir beden küçük olan elbise ile değiştirmeye gittiğimizde fatura istediler maalesef bulamadık, kendilerine sistemde kayıtlı olması gerektiğini söyledim ama maalesef değiştirmediler. İade değil, ürün değişikliği değil aynı ürünün bir numara küçüğü. Günümüzde zaten fatura istenmiyor her şey dijital ve Bilgi Edinme Kanununa göre talep etsem bana faturanın suretini vermeleri gerekir. Bu kadar basit bir şeyden müşteri kaybı kötü. Üyelik kayıtları ile sisteme giriliyor ve alışveriş görülüyor, bunu marketler bile yapıyor olmasına rağmen LTB'nin yapmaması beni buradan uzaklaştırdı.

Mustafa Mustafa 777 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa23 Mayıs

    Maalesef bir daha ltb nin kapısından içeri girmem, bütün firmalar telefon numarası ile kayıt yapıp sistemden faturayı görüp işlem yapabilir iken siz çağ dışı kalmışsınız. Daha yeni Lufian pantolonda renk atması oldu, fatura olmamasına rağmen sistemden görüp aldılar hatta ürün incelendi ve değiştirildi. Marka böyle olunuyor. Ben belki iki yüz lira kaybettim ama siz çok daha fazlasını kaybettiniz emin olun.

  • Little Big Temsilcisi22 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın tesekkur ederız. Uzulerek belırtırız kı tum LTB magazalarımızda da özellıkle yazılı olarak belırtıldıgı üzere urunlerle ılgılı tum ışlemler için orjınal fatura ya da fatura nüshası olan degısım kartı ibrazı zorunludur. Sıze verılen 2 orjınal nushadan en az bırını urunle bırlıkte teslım etmenız gerekmektedir. Maalesef firma sıstem ve prosedurlerı geregı faturasız ya da fatura nüshası olan degısım kartı ibrazı olmadan ışlem yapılamamaktadır. Bu nedenle sıze yardımcı olunamamıştır. Bılgınıze Iyı gunler dılerız..

Ziyaretçi Yorumları