12 Haziran
#12101757

Little Big Sorumsuzluğu!

LTB internet üzerinden 2 pantolon aldım beden değişikliği için geri gönderdim iade fişinin üstüne iade bedenlerini falan yazdım kargoladım yaklaşık bir 9 gün geçti ses seda LTB'den ben mailden mesaj attım ve telden aradım adam diyor ki iade yapmışız ne iadesi diyorum abi değişim yapacaksın diyor fiş içinde olmadığı için iade aldık. Bizde arkadaşım fişi kaybetmişsiniz hadi peki neden aramıyorsunuz iade mi değişim mi diye sormak için hadi koskoca LTB kontörünüz yoktu bir mail de mi atamıyorsunuz.


Neyse dedim yeni sipariş verdim adam dedi bayramdan sonra gelir tamam dedim bayram bitti bu arada ben tel no. Değiştim eskisi kapandı pazartesi salı derken ürün gelmedi bugün çarşamba bir arayayım dedim kadın bana diyor ki bizde sizi aradık meşgule attınız diyorum nasıl meşgule attım ben bu tel. No. Yeni aldım eskisi kapalı diyor çaldı siz meşgule attınız yahu kapalı no. Nasıl çaldı poliste kaydım var eski no. Kapalı siz kimi kandırıyorsunuz sonra kadın diyor ürün defolu başka bir tane gönderin diyorum yok diyor başka kalmadı yani biz telefonda konuşuyoruz yüz yüze konuşmuyoruz diye sız kendinizi çok akıllı müşterilerinizi saf mı zannediyorsunuz insanları kandırmayın alay etmeyin hakkınız yok buna.


Sonra iade yapabilirsin dedi iade yaptım bende sonra bu yaşadıklarımı paylaşmak için şikayette bulunmak için başka bir temsilci ile görüşmek istedim o da o kadını savunuyor diyor aramış meşgule atmışsınız kendi hatalarınızı müşterilerinize mal etmeyi bırakın lütfen bir de müşteri ile konuşurken biraz daha kibar ve ılımlı olun siz o nahoş içtensiz ve ciddiyetsiz sohbetinize katlanmak zorunda değiliz yaklaşık 10 yıldır LTB'den pantolon alıyordum bir daha da almam haksız olup kendini bu kadar haklı gösteren birini görmedim.

Ahmet Ahmet 1.036 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet12 Haziran

    Benim şikayetim ürünün gönderilmemesi değil dünya halidir ürün defolu da olabilir kalmamış da olabilir lakin müşteri temsilcilerinizin yalan beyanda bulunması ve aklımızla dalga geçmesi nezaket kuralları çerçevesinde bulunmamasından ve bu şikayetimi bildirdiğim diğer temsilcinizin de aynı tavır ve anlayış içinde olmasından şikayetçiyim

  • Little Big Temsilcisi12 Haziran

    Merhaba Ahmet Bey, Sezon sonu ürünlerimizde bazı durumlarda defo ya da stok hataları gibi anlık problemler ile karşılaşabiliyoruz. Bu bağlamda değişim ürünleriniz hazırlandıktan sonra defo tespit edilmiş ve gönderimi durdurulmuştur. Hemen sonrasında tarafınıza arama gerçekleştirilmiş ancak ulaşılamadığından işleminiz iade olarak alınmıştır. Müşteri hizmetlerimizle bugün yaptığınız görüşme neticesinde iadenizi onayladığınız için de hemen iadenizi başlatmış bulunuyoruz. İadenizi, maksimum süre ile 7-10 iş günü içerisinde en hızlı şekilde tarafınıza iletmek üzere ilgili birimlere detaylı bilgi akışını sağladık. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla… LTB Müşteri Destek

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler