Little Big Pandemi Sürecinde Değişim Yapılmadığından Ürünü Değiştirmiyorlar

Sevim Sevim05 Ağustos 14:34

25.02.2020 tarihinde sipariş no:25477 online 2 kot sipariş verdim. Biri olmadığı için 03.08.2020 tarihinde Marmara Park şubesine gidip değişim yapmak istediğimde değişim yapamayacağını iletip müşteri hizmetleriyle görüşmem gerektiğini ilettiler. Müşteri hizmetleriyle iletişime geçtik değişim ve iade yapamayacaklarını iletiyorlar. Üzerinden 5 ay geçtiğini belirtiyorlar acaba bilerek mi değişmedik anlamıyorum. Nasıl bir süreçte olduğumuzun farkında değiller herhalde. Değişim ya da iadesini istiyorum paramın yoksa tüm yasal haklarımı arayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sevim 05 Ağustos 20:06

Olabilir bu süreç farkındaysanız halen devam ediyor pandemi sureci bir ay dah uzatıldı ben değişim. İstiyorum olmayan bir urunu napacağım az bir parada değil sonuçta kimse bedavadan para kazanmıyor

Little Big Logo Little Big 05 Ağustos 14:53

Merhaba Sevim Hanım, Ürün iadeleri UPS kargo tarafından adresinizden teslim alınarak yapılmaktadır. Pandemi sürecinde 1-2 aylık bekleyen paketler ile ilgili müşterilerimize esneklik sağlanmıştır, fakat sizin siparişinizin üzerinden yaklaşık 5 ay geçmiştir. Bu sebep ile iade ve değişim prosedürlerimiz içerisine alınamamaktadır. LTB Müşteri Destek.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler