31 Ocak
#11522489

Little Big Müşteri Memnuniyetsizliğine Sebep Oldu!

30 Mayıs 2018'de aldığım kot pantolonun sağ arka cebin yanında kumaş hatası nedeniyle açılma oldu (26.01.2019). Benzer durum (incelme, açılma) pantolonun arka tarafında farklı yerlerde de var. Dün pantolonun incelemeye gönderilmesi ve mağduriyetimin giderilmesi için aldığım mağazaya (Hilltown Little Big) başvurduğumda faturasını istediler.


Faturasının olmadığını ancak aldığım tarihi söyleyebileceğim belirtmeme karşın herhangi bir işlem yapılamayacağını belirterek beni müşteri hizmetlerine yönlendirdiler. Müşteri hizmetlerinde görüştüğüm temsilci de benzer bilgileri verdi. Benim tüketici olarak faturamı 2 yıl saklamam gerektiği yönünde bilgiler verdi. Evet belki bu doğru ama Little Big gibi bir firmadan aldığım kotta firma kaynaklı bir sorun yaşayacağımı düşünmediğimden faturamı atmıştım.


Tüm kurumsal firmalar bu gibi bir durumda ürünün alış tarihi söylendiğinde kendi arşivlerinden faturayı bularak müşteri memnuniyeti sağlarken Little Big bunu neden yapamıyor? Müşteri hizmetlerinde görüştüğüm temsilciye "bu pantolonun giyilecek hali yok, o zaman siz bana at diyorsunuz" dediğimde "ona ben yorum yapamam" diyor.


Eğer bu firmanın kurumsallığı bu kadar ve müşteri memnuniyetine bakışı en dipte ise firmanın büyüklüğüne ve kalitesine inanmakla hata yaptığımızı düşünüyorum. Pantolonu herhangi bir yere takıp yırtmadım, kesmedim vs... Tamamen kumaş hatası nedeniyle pantolona verdiğim para çöpe gitti! Paramın çöpe gittiğine mi yanayım, birkaç saat bir AVM de (fark etmediğim için) yırtık kotla dolaşıp rezil olduğuma mu yanayım bilemedim!

Hande Hande 362 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hande05 Şubat

    Sonuç olarak yardımcı olmaycaksınız! Müşteri memnuniyetini ikinci plana atmanız Little Big'e yakışmıyor. Daha kurumsal ve müşteri memnuniyeti odaklı olduğunuzu düşünerek yanılmışım maalesef. Çok umrunuzda olur mu bilmem ama bundan sonra bu firma benim için bitmiştir. Çevremde ne kadar insan varsa yaşattığınız bu muhteşem müşteri memnuniyetini (! ) biliyor olacak...

  • Little Big Temsilcisi31 Ocak

    Sayın Musterımız, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın tesekkur ederız. Kullanım sonrası yasadıgınız problemlerde urununuzu faturasıyla bırlıkte sıze en yakın subemıze bırakmanız durumunda ıncelenmek uzere merkeze gonderılır ve cıkan sonuc dogrultusunda urununuzde bır uretım hatası varsa ıslemınız gerceklestırılır. Bu ıslemler mağazalarımızda da yazılı olarak belırtıldıgı uzere yalnızca sızde bulunan 2 fatura nüshasından bırıyle yapılabılmektedır. Magazalarımızda faturasız ıslem yapılmamaktadır. Bu nedenle sıze yardımcı olunamamıştır. Bılgınıze Iyı günler dılerız..

Ziyaretçi Yorumları