01 Nisan
#11787142

Little Big Müşteri Memnuniyetini Önemsemiyor!

17 Burda AVM LTB mağazasından 1 hafta önce alışveriş yaptım. Alışveriş esnasında bir güleryüz yoktu, markanızı sevdiğim ve kaliteli olduğu için çalışanlarda güleryüz ve ilgi alaka olmamasına rağmen alışverişimi gerçekleştirdim. Alışverişimde kot ceket almıştım ve bedeni oturmadığı için faturamla birlikte değişim için aynı hafta içerisinde - yani dün, 31.03.2019 saat 14:25'te - mağazaya ürün değişimine gittim ve sorunsuz müşteri olarak bedenime uygun olan bir model ile değiştirmek talebinde bulundum. Ancak aldığım ve değiştirmek istediğim ürünün fiyatı 190 TL idi ve yeni almayı talep ettiğim ürün 180 TL tutarında olduğu için kasadaki bayan ısrarla bana 10 TL'lik bir ürün almamı söyledi. Kalsın, vaktim yok diye durumumu açıklamama rağmen ısrar ettiğinden dolayı 9.90 TL'ye bir çorap takımı aldım.


Ancak yine de kasadaki bayan ısrarla 0.10 kuruş değerinde bir ürün almamı söyledi. Vaktimin kısıtlı olmasından dolayı gitmek istesem de 0.10 kuruş yüzünden bana çok ters tavırlar sergilendi. Sonra kasiyer bayan poşet barkodu okutarak poşet alışverişi çıkışı yaptı. Bu kez de geçtiği poşeti bana vermedi. Ben de poşeti talep edip fazladan kendisine 15 kuruş verdim. LTB markasını çok sevmeme rağmen bu saygısızlığın daima alışveriş yaptığım bir mağazada gerçekleşmesine çok üzüldüm. Kamera kayıtlarını da izlerlerse bize gösterilen tavrı ve müşteriye yaklaşımlarını net şekilde görebilirler. Mağazada müdür var mıydı, vardı ise o sıkıntıyı yaşadığımız esnada neredeydi bilmiyorum. Dilerim bu problemler ve davranış sorunları çözülür ve yeniden mağazanızdan alışveriş yapabiliriz ama o güne dek boykot etmeye ve çevremdekilere de bu durumu anlatmaya devam edeceğim.

Ebru Ebru 1.077 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Little Big Temsilcisi01 Nisan

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle LTB yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili en kısa sürede iletişim adresinize dönüş yapılacaktır. Bilginize İyi günler dileriz..

Ziyaretçi Yorumları