15 Nisan
#11846126

Little Big Müşteri Memnuniyetini Hiçe Sayıyor!

LTB firmasından aldığım bütün pantolonların istisnasız hepsinin bacak arası 4 ay geçmeden deforme oluyor ve yırtılıyor. Kaç tanesi böyle çöpe gitti artık tahammülüm kalmadı. Mağazasına götürüp incelemeye göndereceğim dedim. 2 pantolonu aynı anda götürdük eşim birinin faturasını bulamadı ancak ürün yeni sezon ürünü ve 170 lira verip aldım alınalı 6 ay bile olmadı bütün büyük firmalar e-arşiv faturası olarak 1 yıl faturayı sisteminde saklarlar hatta telefon numarandan bile alışveriş bilgilerini dikebilirler ancak Ankara Optimum outlet LTB mağazasına gittiğimde S*** bey isimle bey sanırım mağaza yöneticisi kesinlikle faturasız incelemeye göndermeyeceğini söyledi.


Bu ürünü sizden aldım aldığım tarih bu adım bu soyadım bu telefon numaram bu bu ürün sizin sezon ürününüz hepsine evet ama yinede göndermem isterse değişim gelmesin ama ben yinede göndermek istiyorum diye tüm ısrarlarıma rağmen beyefendiyi ikna edemedim mağazacılık müşteri memnuniyetine dayalı bir sektör ve ben bir müşteri olarak müşteri memnuniyetinin hiçe sayıldığını gördüm. Bu dakikadan sonra ne LTB alırım ne LTB aldırırım nokta.

Selim Selim 305 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Selim16 Nisan

    Bu mantıkla kendi ayıplı ürünlerinizin arkasında durmayıp bana yasal prosedürü anlatıyorsunuz ya kalitesizliğinizi herkes görüyor bu bana yetti böyle devam edin çok müşteri kaybedeceğinizi üzülerek belirtiyorum

  • Little Big Temsilcisi16 Nisan

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın tesekkur ederız. Tuketıcı haklarında da belırtıldıgı uzere tum sektorlerde oldugu gibi tekstil urunlerinde de yapılacak ıslemler ıcın fatura ıbrazı zorunludur. Ürününüzün garanti kapsamına girmesi için faturanızı saklamanız gerekmektedir. Test ıslemı sonucunda urunde uretım hatası tespıt edılmesı durumunda ıade ya da degısım hakkınız dogacagı ıcın satıs esnasında uc nusha olarak duzenlenen faturalarımızın ıkı nushası bu tarz ıslemlerde kullanılabılmesı ıcın musterılerımıze taktım edılmekte, fırmamızda kalan ucuncu nusha ıle yasal prosudurler geregı muhasebesel ıslemler ıcın kullanılmaktadır. Magazalarımızda da faturasız ıslem yapılmadığı ozellıkle yazılı olarak belırtılmektedır. Üzüntümüzü belirtiriz ki ancak urunun sızde bulunan orjınal faturası ıle ıslem yapılabılmektedır. Bu nedenle size yardımcı olunamamıştır. Bilginize İyi günler dileriz..

Ziyaretçi Yorumları