05 Aralık 2019
#13134360

Little Big Kalıbı Bozulan Kazağın Değişimi Yapılmadı

100 liraya yakın bir fiyat karşılığında satın aldığım lowıfe kazak, henüz birkaç kez gerekli koşullarda yıkanmasına rağmen kalıbı bozuldu. Değişim için mağazaya götürdüm ve kazak test sürecine alındı. Birkaç gün sonrasında tarafıma yapılan geri dönüşün olumsuz olduğu söylendi. Kazak kullanılamaz durumda ve müşteri hizmetlerini aradığımda 'maalesef detaylı bir bilgi veremiyoruz' şeklinde bir yanıt aldım. Boşa giden 100 TL'nin yanı sıra herhangi bir çözüm üretilmedi. Makul bir açıklama yapılmadı. Aklınızda bulunsun. LTB (Little Big) büyük bir pişmanlıktır.

Enes Enes 1.300 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Enes05 Aralık 2019

    Her şikayete her türlü soruna kopyala yapıştır cümlelerle yanıt veriyorsunuz. Müşterinin memnuniyeti için hiçbir yapıcı yaklaşımınız yok. Ürünlerinizin arkasında duramıyorsunuz. Size ve ürettiğiniz her şeye yazık.

  • Little Big Temsilcisi05 Aralık 2019

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın tesekkur ederız. Kullanım sonrası yaşanılan problemlerde ürünler garanti kapsamında incelemeye alınır ve çıkan sonuç doğrultusunda yalnızca üretim kaynaklı ayıplı ürünlerde değişim ya da iade işlemi yapılır. Bu nedenle üzülerek belirtiriz ki red gelmiş ürünlerle ilgili işlem yapılamamaktadır. Bilginize İyi günler dileriz..

Ziyaretçi Yorumları