Little Big İade Edilen Ürün Karşılığında Ürün Alınamaması

Göksel Göksel18 Ağustos 17:05

Yaklaşık 9 ay önce aldığım pantolondaki kesim ve kalıp hataları için ürünü aldığım Marmara Forum şubesine Pandemi sonrasında teslim ettim. Ürün hakkında geri dönüş sağlanmadı. Mağazaya gittiğimde mağaza müdürü ürün değişiminin kabul edildiğini ancak hafta sonu olduğu için işlemi gerçekleştiremediğini hafta içi gelmemi söyledi. Aradan geçen süre içerisinde ürünün faturasını kaybettiğimi de belirttim ve sistemden isim soy isim girilerek halledilebileceğini söyledi. Hafta içi mağazaya gittiğimde yetkili yemeğe gittiği için 1 saat AVM de dolandım. Mağazada başka bir yetkili vardı. O da değişimin onaylandığını ancak fatura olmadan işlem yapamayacağını söyledi. Merkeze mail atıp onayını alacağını ve telefonuma mesajla veya arayarak bilgi vereceğini söyledi ancak yaklaşık 1 aydır o da dönüş sağlamadı. İki farklı yetkili, iki farklı cevap, değişim için 3 kere gidilen mağaza ve çözüm yok. Dördüncüye boşuna gitmek istememekle beraber bir daha ürün almayı bırak önünden geçmek dahi istemiyorum. Hizmet sektörü bu değil.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Göksel 19 Ağustos 13:53

Evet test fişi.

Little Big Logo Little Big 19 Ağustos 08:24

Sayın Müşterimiz, Öncelikle LTB'yi tercihh ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kaybettiğiniz fatura işlem esnasında size verilen test fişi midir öğrenebilir miyiz?

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Göksel 25 Ağustos 20:43  

    AVM ye uğramak zorunda olduğum için mağazayı ziyaret ettim. Fırat Bey sağ olsun çok ilgilendi ve sorunumu çözdü. Kendisine teşekkür ederim.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler