21 Temmuz
#12306010

Little Big Hatalı Ürününe Sahip Çıkmadı

12 /07/19 tarihinde İstanbul Optimum AVM'den LTB mağazasından almış olduğum kırmızı sweat t-shirt (69.90) yıkamadan giydiğimde beyaz atletimin kıpkırmızı olduğunu gördüm. Daha sonra yıkama talimatına göre yıkamamıza rağmen tişörtümüzün rengi kırmızı değil de güneşten yıpranmış, eski, defalarca kullanılmış bir ürün haline geldi bunu mağazaya sunduğumda faturayı talep ettiler faturamın olmadığını söyledim (genel alışverişimi buradan yaptığım için faturayı önemsemedim) yalnız kredi kartı slip olduğunu belirttim genede yardımcı olmadılar ve saygısızca ürününüzü kontrole göndeririz fakat fatura olmadığı için dikkate alınmaz dediler.


Benim mağduriyetimi gidermek için uğraşmak yerine başlarından saldılar önemli olan ürünün fiyatı değildi fakat ilgi alaka sıfır herkese şikayette bulunacağım asla tavsiye edilmeyecekler. Ben 1 tane tişörtten olurum onlar binlerce müşteriden olacaklar.

Gökhan Gökhan 576 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gökhan25 Temmuz

    Tüm sektörde olduğu gibi fatura diyorsunuz o tüm sektörler sizin gibi değil malının arkasındalar mavidende Waikiki dende şahit oldum. Sorgusuz değişim güler yüzlü göndermelerini

  • Gökhan25 Temmuz

    Sorunlar hep aynı cevaplar hep otomatik yazıklar olsun diyecek bir şeyim yok paranla rezil olmak buymuş ne faturasından bahsediyorsunuz tşörtte dikişli ltb baskısı elimde pos makinesi slibim var faturaya takmışsınız başka firma olarak görün neyse bana geçmiş olsun size de haksız yere kazanmalar tek kullanımlık poşetten beter ürünlere devam edin

  • Little Big Temsilcisi23 Temmuz

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın tesekkur ederız. Tuketıcı haklarında da belırtıldıgı uzere tum sektorlerde oldugu gibi tekstil urunlerinde de yapılacak ıslemler ıcın fatura ıbrazı zorunludur. Ürününüzün garanti kapsamına girmesi için faturanızı saklamanız gerekmektedir. Test ıslemı sonucunda urunde uretım hatası tespıt edılmesı durumunda ıade ya da degısım hakkınız dogacagı ıcın satıs esnasında uc nusha olarak duzenlenen faturalarımızın ıkı nushası bu tarz ıslemlerde kullanılabılmesı ıcın musterılerımıze taktım edılmekte, fırmamızda kalan ucuncu nusha ıle yasal prosudurler geregı muhasebesel ıslemler ıcın kullanılmaktadır. Magazalarımızda da faturasız ıslem yapılmadığı ozellıkle yazılı olarak belırtılmektedır. Üzüntümüzü belirtiriz ki ancak urunun sızde bulunan orjınal faturası ıle ıslem yapılabılmektedır. Bu nedenle size yardımcı olunamamıştır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler