31 Mayıs 2014
#2479001

Little Big Hatalı Ürün Sattı

11.05.14 tarihinde aldığım 2 adet aynı model tişörtü giymeden aynı anda yıkadım. Birinde sorun yaşanmazken diğeri 2 beden genişledi. Ayrıca etiket kısmında defo olduğunu farkettim.


Mağazaya gidip iade istediğimde, böyle bir seçeneklerinin olmadığını, değişim talebinde bulunduğumda yıkandığı için değişim yapamayacaklarını ilettiler. O an mağazada bulunan aynı tişörtü birbiriyle kıyasladığımda 2 beden büyük olduğunu yetkiliye gösterdim.


Tişörtün hatalı olduğu ayan beyan belli iken elime bir test fişi verdiler. 15 gün oldu arayan olmadı. Aradım. Beklemem söylendi. Müşteri memnuniyeti, hizmet anlayışı vs.. Bu alışveriş benim için iyi bir tecrübe olmadı. Marka bunu nasıl telafi edecektir?

Gürkan Gürkan 901 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gürkan03 Temmuz 2014

    Şikayeti yazdığımdan 35 gün geçmesine rağmen ilgilenen kimse yok. Bu nasıl bir müşteri memnuniyeti anlayışıdır? Kendi ürünün dahi arkasında duramamak.. Bu nasıl kurumsallık anlayışıdır? Zayıf karakterli bir şirket olduğunu anlamış olduk. sikayetvar.com'da Little Big'in bir yetkilisi mi yoktur? Yoksa şikayetlerimiz kaale mi alınmamaktadır? Site yönetimi bilgi verebilir mi rica etsem?

  • Gürkan03 Haziran 2014

    19. gün. Henüz arayan, soran, ilgilenen yok. Müşteri memnuniyeti adına hiç bir şey yok.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler