06 Eylül 2019
#12558422

Little Big Hatalı Ürün

LTB mağazasından 2 adet kot aldım. Aldığım ürünlerden bir tanesi hatalı dikim yapılmış mağazaya götürdüm ürünü gösterdim fatura olmadan yardımcı olamayız dediler bende ürünün beğenmemem gibi bir durumu yok satmış olduğunuz ürünün hatalı olduğunu söyledim yardımcı olamadılar müşteri hizmetleri de yardımcı olamıyor.


Kurumsal bir firma değil de cadde mağazası gibiler insan bir derki kusura bakmayın hatalı ürün aldınız mı bitti fatura yok diye ayıplı ürününüz arkasında durmuyor musunuz alalı 1 ay olmuş bir daha uğrarmıyım sizce en fazla bir kot zararımız olur o da önemli değil.

Metin Metin 1.003 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Little Big Temsilcisi06 Eylül 2019

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın tesekkur ederız. Tuketıcı haklarında da belırtıldıgı uzere tum sektorlerde oldugu gibi tekstil urunlerinde de yapılacak ıslemler ıcın fatura ıbrazı zorunludur. Ürününüzün garanti kapsamına girmesi için faturanızı saklamanız gerekmektedir. Test ıslemı sonucunda urunde uretım hatası tespıt edılmesı durumunda ıade ya da degısım hakkınız dogacagı ıcın satıs esnasında uc nusha olarak duzenlenen faturalarımızın ıkı nushası bu tarz ıslemlerde kullanılabılmesı ıcın musterılerımıze taktım edılmekte, fırmamızda kalan ucuncu nusha ıle yasal prosudurler geregı muhasebesel ıslemler ıcın kullanılmaktadır. Magazalarımızda da faturasız ıslem yapılmadığı ozellıkle yazılı olarak belırtılmektedır. Üzüntümüzü belirtiriz ki ancak urunun sızde bulunan orjınal faturası ıle ıslem yapılabılmektedır. Bu nedenle size yardımcı olunamamıştır. Bilginize İyi günler dileriz..

Ziyaretçi Yorumları