Little Big Firması Müşteriyi Yanıltıyor!

Emin Emin07 Ağustos 17:53

21.04.2020 18:25:43 tarihinde firmanızdan bazı ürünler alarak toplamda 124 TL verdim. Bu ürünler arasından 1 eşofmanın değişimini talep etmek istedim. Kargo şirketine ambalajının içerisine A4 kağıdını koyarak değişim talebimi yazdım ve gönderdim. Sonrasında LTB firmasından tarafıma bir dönüş yapılmayınca ben aradım. Ürün paketinin içinden herhangi bir kağıt çıkmadığı için bana iadesinin yapıldığını söylediler. O sırada kontrol ettiğimde normal fiyatı 50 TL olan eşofmanın bana 20 TL sının iade edildiğini gördüm ve durumu ilettiğimde bana kargo ve diğer indirimlerin bedeli yansıtıldığı için 30 TL lik bir cezai bedel yansımış dediler. 

Bende ürünün iadesini değil değişimini talep ettiğimi içerisine de kağıdı koyduğumu ilettim. Erkek müşteri temsilcisi depodaki arkadaşlarımız tekrar kontrol etsinler kağıdı dediler. Bende aylarca aramalarını bekledim. 7.08.2020 tarihinde saat 17:12 civarlarında müşteri temsilciliğinizi aradım. Durumu izah ettim, bana arandığımı fakat ulaşamadıklarını söylediler. Ben aylarca haber beklerken 1 kez arandığım iddaa ediliyor. Öncelikle bu iddiayı kabul etmediğimi belirtmek isterim. 2. Olarak bir mail neden tarafıma gönderilmedi öğrenmek istiyorum. Ben bakanlıkta çalışmaktayım ve bizim kurumumuzda dahi arama sonucunda eğer ulaşılmazsa taraflara mail atma zorunluluğu vardır. 3. Olarak benimle 7.08 tarihinde görüşen müşteri temsilciniz sorunu çözmek adına hiçbir uğraş göstermemekle beraber kaba ifadelerle tek cevabı yapamam olmuştur. 

%1 İhtimal olarak bizde kaybolmuş olabilir, kargo şirketinde kaybolmuş olabilir dedi, bende cevaben ya %1 lik ihtimal olduysa neden sorunumu çözmeye çalışmak istemiyorsunuz dedim gene bir şey yapmam, yapamam denildi. Ben bu 3 hususun yetkili birimlerce değerlendirilmesini ve ek olarak değişimini talep ettiğim ama değişim kağıdımın kaybolduğunu söyledikleri ürününde iadesini değil değişimini sağlamalarını rica ederim. Tüm bu 4 hususun ayrı ayrı tarafıma cevaplanmasını acil olarak rica ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Little Big Logo Little Big 07 Ağustos 18:15

Merhaba Emin Bey, İade işleminiz tamamlandığından maalesef işleminizi değişim olarak alamamaktayız. Sözlü beyanınızda kağıdı koyduğunuzu belirtmektesiniz, kağıdı koyduğunuza dair belge iletirseniz inceleme başlatabiliriz. LTB Müşteri Destek.

profile-icon Emin 07 Ağustos 18:11

Sayın yetkili ürünün içerisine kağıdı koydumu beyan ediyorum. Bana çıkmadı diyorsunuz. Bu yanıtınızı daha önceden zaten duydum. Çıkmadı demeniz sorunumu çözmüyor. Bir ürünün değişimini almak bu kadar zor değil.

Little Big Logo Little Big 07 Ağustos 18:08

Merhaba Emin Bey, Yaşamış olduğunuz durumdan dolayı özür dileriz, paketlerin içerisinden iade ve değişim formu çıkmadığında iade olarak alınmaktadır. Konunuzla alakalı belge araştırılmış olup maalesef belgeye ulaşılamamaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. LTB Müşteri Destek.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler