05 Eylül
#12551881

Little Big Faturası Yok Diye Ürün Değişimi Yapmadı

LBT Adana şubesinden 15/07/2019 tarihinde aldığım pantolon 3 kullanımda kendisini bırakıp genişlediği için değişim ya da iade yapmak istedim. Daha 1 ayı bile dolmamıştı faturası olmadığı için incelemek için bile almadılar. Ürünün iç kısmında her yerinde LBT'ye ait yazılar var ve internet hesabımdan bu firmanın hangi tarihte çekim yaptığınıda gösterebilirim daha nasıl ürünün size ait olduğunu ispat etmem gerekiyor acaba gereken yerlere şikayetimi yapacağım.


20 gün içerisinde 3 kere kullandığım ürünü ne yapmamı bekliyorsunuz acaba marka diye güvenip para verip alıyoruz sıfır müşteri memnuniyeti bari ürünün arkasında dursaydınız.

Gülnaz Gülnaz 527 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Little Big Temsilcisi05 Eylül

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın tesekkur ederız. Tuketıcı haklarında da belırtıldıgı uzere tum sektorlerde oldugu gibi tekstil urunlerinde de yapılacak ıslemler ıcın fatura ıbrazı zorunludur. Ürününüzün garanti kapsamına girmesi için faturanızı saklamanız gerekmektedir. Test ıslemı sonucunda urunde uretım hatası tespıt edılmesı durumunda ıade ya da degısım hakkınız dogacagı ıcın satıs esnasında uc nusha olarak duzenlenen faturalarımızın ıkı nushası bu tarz ıslemlerde kullanılabılmesı ıcın musterılerımıze taktım edılmekte, fırmamızda kalan ucuncu nusha ıle yasal prosudurler geregı muhasebesel ıslemler ıcın kullanılmaktadır. Magazalarımızda da faturasız ıslem yapılmadığı ozellıkle yazılı olarak belırtılmektedır. Üzüntümüzü belirtiriz ki ancak urunun sızde bulunan orjınal faturası ıle ıslem yapılabılmektedır. Bu nedenle size yardımcı olunamamıştır. Bilginize İyi günler dileriz..

Ziyaretçi Yorumları