14 Mayıs
#11970445

Little Big Değişim Sorunu!

LTB, bir müşterisiniz ve L**'dan sormadan siyah bir kot alıyorsunuz ve 2 yıkamada renk atıyor ve mağazaya gidip mağaza müdürünün anında bakıp değişebilirsiniz deyip yeni ürün alıyorsunuz ve ondan sonra LTB mağazasına gidip özellikle çalışana sorup renk atar mı diye kesinlikle atmaz soyulma da olmaz bir şey olursa 6 ay içinde getir değişelim deyip kullanma talimatına uymama rağmen 2 3 yıkamada renk attı izler kaldı ve değişim için mağazaya gittiğimde incelemeye yollayacağız deyip reddedilme mesajı alıp sonra mağazaya gidip müdüre neden sorduğunuzda bizlik bir şey yok numarası bu deyip arayıp müşteri hizmetlerinin de inceleme neyse o deyip geçiştirmesine ne derdiniz acaba? Bunu unutmayın en büyük reklamınız müşteriniz artık değişim olmazsa ne alırım ne de kimseye aldırırım sosyal medyadan da video çekip paylaşacağım.

Zeynel Zeynel 517 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zeynel15 Mayıs

    Aynı şeyleri tekrarladığınız için teşekkürler ben değil siz kaybettiniz Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım ve sosyal medyada Mağaza önünde pantolanu yakıp video çekip paylaşacağım...

  • Little Big Temsilcisi15 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın teşekkür ederız. C290236 test fısı numarası ıle fırmaya gonderılen urununuzle ılgılı yapılan ıncelemede uretım kaynaklı herhangı kumaş, kalıte hatasına rastlanmaması sebebıyle red kararı gelmıstır. Yapılan ıslem sonucu red kararı çıkması sebebıyle üzülerek belırtırız kı urununuzle ılgılı degısım ya da ıade ıslemı yapılamamaktadır. Bu nedenle sıze yardımcı olunamamıştır. Bılgınıze Iyı günler dılerız..

Ziyaretçi Yorumları