Little Big Deforme Ve Rengi Atmış Ürünlerini Değişim Yapmadı

Sibel Sibel26 Temmuz 15:20

03.03.2020 tarihinde Konya Kent plazadaki mağazadan kızım için Mavi ve siyah iki kot pantolon aldım. Bir kere giydi kısa programda söyledikleri gibi yumuşatıcı koymadan yıkadım Mavi olan en az bir beden esnedi siyah ise soldu. Pandemiden sonra götürdüm iki hafta sonra gelin dediler gittim ortada ürün yok sonra buldular yanlış işlem yapmışlar.

Tekrar iki hafta sonra gelin dediler gene gittim ürün incelenmedi biz size haber veririz dediler göndermemişsiniz nasıl incelenecekmiş dediğimde pandemiden dolayı göndermiyoruz burada inceleniyor dediler ona da peki dedik. İki hafta sonra tekrar gittim. İncelenmek için gönderdik dediler hani burada incelenecekti dediğimde hayır gönderiyoruz dediler her seferinde biz sizi ararız demelerine rağmen hiç geri dönüş olmadı hep kendim gidip uğradım. 

Nihayetinde yaklaşık iki aya yakın bir süre geçtikten sonra gene ben uğradığımda ürün sorunsuz değişim yapamıyoruz dediler. Ben bu arada bir sağlık çalışanıyım pandemiden dolayı çok yoğun çalışma tempomun arasında defalarca gittim geldim. İnanın pandemi beni bunlar bu mağaza çalışanları kadar yormadı. Sürekli alışveriş yaptığım ve memnun olduğum bir mağaza galiba çalışanları değiştiği için bu kadar sorumsuz olmuş çok şaşırdım. Sonuç olarak onca git geller olumsuz sonuçlandı tekrar değerlendirilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Little Big Logo Little Big 07 Ağustos 16:37

"Sayın Müşterimiz, Oncelıkle LTB yı tercıh ettıgınız ıcın teşekkür ederiz. Firmaya gonderılen urununuzle ılgılı yapılan ıncelemede uretım kaynaklı herhangı kumaş, kalite hatasına rastlanmaması sebebıyle red kararı gelmıstır. Yapılan ıslem sonucu red kararı çıkması sebebiyle üzülerek belırtırız ki urununuzle ılgılı degısım ya da ıade ıslemı yapılamamaktadır. Bu nedenle size yardımcı olunamamıştır. Bılgınıze, Iyı günler dılerız.."

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler