Little Big Defolu Ürün Değişimi Yapmıyor

Ahmet Ahmet01 Eylül 21:20

Eşimin hediye olarak aldığı bir t-shirt üzerinde delik olduğunu fark ettim. Daha 1 defa ancak giydiğim tişörtün kumaş hatasından kaynaklı defo olduğu ilk bakışta fark ediliyor. Eşim fiş ile değişime gittiği halde değişim yapılmamıştır. İlla fatura istenmiştir. Aldığı mağaza belli ürünün fişi var defonun fabrika üretim hatasından olduğu belli ama değişim yapmamakta ısrar etmelerini anlamıyorum. Sorunum buradan da çözülmez ise Tüketici Hakem Heyetine de gitmeyi düşünüyorum. Bir t-shirt 80 lira olup bir de defosu çıkıyorsa bir de değişim yapmıyorsa bu müşteriyi  saf yerine koymaktır.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Little Big Logo Little Big 02 Eylül 08:30

"Sayın Müşterimiz, Öncelikle LTB'yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Üzülerek belirtiriz ki tüm LTB mağazalarımızda da özellikle yazılı olarak belirtildiği üzere ürünlerle ilgili tüm işlemler için orjınal fatura ya da fatura nüshası olan değişim kartı ibrazı zorunludur. Size verilen 2 orjınal nüshadan en az birini ürünle birlikte teslim etmeniz gerekmektedir. Maalesef firma sistem ve prosedürleri gereği faturasız ya da fatura nüshası olan değişim kartı ibrazı olmadan işlem yapılamamaktadır. Bu nedenle size yardımcı olunamamıştır. Bilginize, İyi günler dileriz..."

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ahmet 21 Eylül 09:29  

    Ürünü sizin mağazalarınızda aldığım belli fişi de var. Hangi mağazadan ne zaman aldığım da belli. Sizin illa fatura diye tutturmanız tamamen müşteriyi mağdur etmek üzerine kurulu bir sistem. Ben 40 lira ile Fakir olmam. Ama siz kaybedersiniz

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler