Toplam çözüm sayısı
..
Little Big ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gamze'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Little Big  135 TL'ye Aldığım Pantolonumun İlk Yıkama Sonucu

1.956görüntüleme
Gamze
Gamze 29 Ocak 2020 19:43
Little Big  135 TL'ye Aldığım Pantolonumun İlk Yıkama Sonucu

Ürün değişimi için boyası akan pantolonum ilk yıkamada renk verdi ve bu konuda yardımcı olunmadı bana sadece kumaşta sıkıntı yok diyen LTB işin içinden kurtuldu ve teşekkür etmekle yetindi. Bunun üzerine bu konuda şikayetim olduğunu bildirmek için buraya yazıyorum. Aşağıda mailler kopyalanıp yapıştırıldı.

Mail: Sorun demek ki yıllardır ürünlerinizi kullanan ve her zaman LTB ürünlerini savunan benden kaynaklanıyor. Çok ilgilisiniz. Çorum'a gönderdiğiniz ürünün giyilebilecek durumda olmaması sonucu 135 liramı çöpe atarak ben de alışverişi keseceğimi üzülerek bildiriyorum. Çok profesyonel çalışıyorsunuz tebrik ederim. Her mağazanızda aynı profesyonel tavrı takınmanızı da tavsiye ederim hepimize iyi günler.

Mail öncelikle LTB yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. C606864 test fişi numarası ile firmaya gönderilen ürününüzle ilgili yapılan incelemede üretim kaynaklı herhangi kumaş, boya, kalite hatasına rastlanmaması sebebiyle red kararı gelmiştir. Yapılan işlem sonucu red kararı çıkması sebebiyle üzülerek belirtiriz ki ürününüzle ilgili değişim ya da iade işlemi yapılamamaktadır. Bu nedenle size yardımcı olunamamıştır.

1. Mail:Kasım ayı sonunda LTB Çorum AHL Park mağazasından İspanyol paça siyah bir kot pantolon aldım. Pantolonum ilk yıkamada renk verdi. Yıllardır LTB kot kullanırım. Böyle bir sorunla karşılaşmak beni üzdü. Bunun üzerine Çorum LTB mağazasına ürünü değişim için bıraktım biz uzman için göndereceğiz size mesaj olarak değişim talebi sonucu gelir dedi. Ve bana gelen mesajı direkt kopyalıyorum. Test için gönderdiğiniz ürünün değişimi reddedilmiştir. Ürününüz teslim ettiğiniz mağazaya 3 is günü içerisinde gönderilecektir.

Mesajda bana ürünümün neden değişmediği konusunda bir bilgi verilmiyor. Üstüne Çorum AHL Park mağazasını arıyorum telefon ya açılmıyor ya da meşgul. Merkezini arıyorum biz bilemeyiz diyorlar. Sinirden deli olmamak elde değil. Merzifonda oturuyorum kısaca şu an Çorum'a gitme şansım yok. Kısacası kaç yıldır kullandığım LTB kotlarımdan artık vazgeçen durumundayım. Ve tavsiye ilgilenmeyecekseniz lütfen müşteri hizmet hattı telefonu bırakmayın. Biz bilmeyiz biz anlamayız diyen personel işimizi görmüyor.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler