31 Ocak

Linens Perde Cevahir Şubesi Dışarıdan Birilerini Ayarladılar Montaj Yaptırdılar

Temmuz ayında Cevahir Linens'ten tüm evim için perde aldım. Önce şube montaj için geleceği günü unuttu. Bütün gün bekledim. Sonra dışarıdan birilerini ayarladılar montaj yaptırdılar. Gelenler storların montajını yanlış yaptı. Şu anda 2 storun yan tarafı çekme yapıyor ve kırıştı. Tüller de yırtılma var. Bu arada sürekli müşteri hizmetlerini ve şubeyi arıyorum, hepsi birbirine aktarıyor. Bu kadar kötü bir yönetim görmedim. 1 gün önce tespit için ekip gönderdiler. Tespit yapıldı arayan soran yok. Gene ben aradım. Dün için geliyoruz dediler. Evde durması için birini ayarladım. Gene kimse gelmedi. Tekrar telefon ettim. Bugün geldiler. Bugün gelen de perdeleri alıp tespite götüreceğiz diyor. Tespit yapıldı, değiştirmeniz lazım dedim. Gelen adam benim haberim yok diyor. İnanamıyorum gerçekten. Kendime muhatap da bulamıyorum. 12.000 TL verdim, yırtık perdelerle kaldım.

Pelin 1.867 Okunma

Cevaplar

  • Pelin02 Şubat

    Yazılan cevap hiçbir şekilde çözüm sunmamıştır. Genel cevapları kabul etmiyorum. Sorun çözülene kadar da bu işi takip edeceğim.

  • Linens Temsilcisi02 Şubat

    Sayın Pelin A. Şikayeti Hakkında; Müşterimizin kişisel e-mail adresine şikayeti hakkında gerekli açıklama iletilerek geri dönüş sağlanmıştır. Saygılarımızla. Linens Müşteri Hizmetleri 0850 202 01 08

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön