sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Lineadecor İlgisizlik, Çözümsüzlük, Aşırı Pahalı Yedek Parça

Cem Cem02 Kasım 2016 10:25

Ciddi bir bedel verip satın almış olduğum mutfağımdan taşınma esnasında buzdolabını çıkarınca yan taşıyıcının kalkma problemini gördük. Lineadecor ile iletişime geçmek istedik, bayi üzerinden iletişim ile çözüm sağlayamıyorsunuz. Bayiye gönderilmiş resme bakıp ürün garanti kapsamı dışında dendi. Defalarca merkezin aranması üzerine yetkili geldi. Bize sonuç bildirilmedi merkezi aradığımızda bayiye bildirdik dendi. Alınan bilgi parça yerine oturması için taşıyıcı arkadan kesilmiş garanti kapsamı dışında kalmış. Bunu antetli kağıda rapor olarak istedik verilmedi. Ön cepheden 1,8 cm eninde yaklaşık 2,5 mt yüksekliğinde 80 cm derinliğinde taşıyıcı için 950 TL maliyet fiyatı çıkartıldı.

Bu ürünler kimin tarafından dizayn edildi? Uygulama ve tadilat projesi kimin tarafından verildi? Bu ürünler kim tarafından monte edildi? Firmanız sorumluluğundaki konunun çözümü lütfen.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Cem 02 Kasım 2016 17:04

Markanıza yakışmayan cevabınıza cevap olarak; Bu ürünler doğru ölçülendirilse ve doğru montajlansa idi ben bu sorunu yaşar mıydım açıkça öğrenebilir miyim?

Lineadecor Logo Lineadecor 02 Kasım 2016 16:58

Sayın K., 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında garantisi sona eren veya herhangi bir nedenle garanti kapsamı dışında kalan ürünlerin tamiri ve/veya değişimi ancak satış sonrası hizmetler kapsamında yerine getirilebilmektedir. Satış sonrası hizmetler için, web sitemizde kayıtlı olan yetkili satıcılarımız ile telefondan veya mail olarak iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler