Toplam çözüm sayısı
..
Line Mobilya Modoko ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  7 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Line Mobilya Modoko Her Şey Ürünü Satana Kadar

1709görüntüleme
Harun
Harun 17 Mart 2020 15:42

Hayatımda bu kadar beni yoran ve bela okuduğum başka bir firma olmamıştır. 2018'de evlendiğimizde salon ve yatak odası takımını buradan aldık toplam 21.000 TL ücret ödedik ancak yaptıkları tek kelimeyle kötü. Hiçbir işçilik yok. Parayı alana kadar her şey mükemmel ama parayı aldıktan sonra bir daha iş işten geçmiş oluyor. Ne yanlış yaptıklarını düzeltiyorlar ne telefona çıkıyorlar. Ayrıca ne fiş ne de fatura verdiler. Kaç defa istememe rağmen vermediler. Telefona çıkmıyorlar mesajlara da cevap yazmıyorlar. Size dükkanda güzel yaptıkları ürünleri gösterip satış yapıyorlar ancak gerçekte size yapılan ürünle mağazadaki arasında işçilik olarak dağlar kadar fark var. Ne boyası, ne cilası ne de ağacın türü aynı. Aldığımız eşyalar için tümü MDF bizde sunta yok demişlerdi ancak Eve ® yerleştikten sonra daha detaylı inceleme fırsatınız oluyor incelediğimizde gördük ki dolabın masanın altı ya da diğer görünmeyen kısımlarına sunta koymuşlar. En az 3 vida atması gereken yeri 1 vida ile tutturmuş. Cila yapılan yerlerde hep minik minik delikler ve nokta nokta başka renkler var. Mobilyanın bazı yerleri özellikle köşeleri ezilmiş ya da ağaç içine çökmüş. Tabi bunları ilk bakışta anlamanız mümkün değil sonrasında detaylı incelediğinizde ya da eşiniz temizlik yaparken size söylediğinde anlıyorsunuz. Mağazada bol çene ile mümkünse paranın tamamını ya da abi malzeme almam lazım deyip en azından üçte birini almaya çalışıyorlar sonrası tam fiyasko.  

Harun
Harun26 Eylül 2020 17:11
Line Mobilya Modoko Her Şey Ürünü Satana Kadar
Line Mobilya Modoko Her Şey Ürünü Satana Kadar
Line Mobilya Modoko Her Şey Ürünü Satana Kadar
+7

Ürünlerdeki hataların görselleri

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  7 Yorum

7 Yorum

Gul
Gul25 Eylül 2020 14:05
 

2018 yılında Mobilya alıyorsunuz her aşamada sizleri davet ediyoruz atölyeye geldiniz ürünlerinizi incelediniz teşekkür ettiniz daha sonra renk numunesi seçmeye geldiniz hiçbir sıkıntı yoktu ürün eve teslim edildi sıkıntı yoktu 2 yıl sonramı sıkıntı.

Gul
Gul26 Eylül 2020 13:09
 

Evet Allah'a havale ediyorum yalan yanlış itamlarınızı kapak ayarı yapılmadı diye kötü mal itamlarınızı. Fatura kesildi gelip almadınız, sohbetleri atmışsınız Abdullaha gelemeyeceğini bildirmiş sizin kendi benciiliğiniz.

Gul
Gul25 Eylül 2020 14:07
 

Ürün kullanmasını bilmeyerek ürün kötülersiniz. Sizleri biz Allah'a havale ediyoruz. Bu siteninde neye güvenerek neye dayanarak şikayet alıyor belirsiz.

Harun
Harun26 Eylül 2020 13:02
 

Şikayetlerimi ve taleplerimi belirttiğiniz gibi 2 sene sonra değil 15 Ekim 2018’den beri ilettim. 17 Mart 2020 tarihinde yaptığımız şikayet sonrasında 19 Mart 2020 de dönüş yapınca işinizi düzgün yapmış olmuyorsunuz!

Gul
Gul26 Eylül 2020 13:20
 

Biz yine pazartesi kapak ayarını yapmak için personel gönderelim bu sohbette burda dursun bir kapak ayarı için insanların işiyle oynamayın avukat bey güzel yazıp yayınlamışsın yalanları

Harun
Harun26 Eylül 2020 17:24
 
Line Mobilya Modoko Her Şey Ürünü Satana Kadar
Line Mobilya Modoko Her Şey Ürünü Satana Kadar
Line Mobilya Modoko Her Şey Ürünü Satana Kadar
+7

Şikayetime konu ürünlerdeki hataların görsellerini de ekliyorum ve bir daha muhatap olmak istemiyorum.

Gul
Gul26 Eylül 2020 18:01
 

Neden belirtmiyorusunuz evinizin bulunduğu sitede asansör sorunu vardı vinç ile taşındı evinize sonra iki gün sonra tekrar Abdullahı arayıp tekrar taşıma işlemi yaptırdığınızı. Siz bir ürün aldınız diye her zaman haklımı olucagınızı mı sanıyorsunuz.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile