26 Aralık 2013
#2196554

Limango.com.tr Ürün Tedarik Aşamasında!

Bir hata yapıp Limango.com.tr'dan 3 adet kazak sipariş ettim ve 17.12.2013 tarihinde yaptığım bu alışverişin bugün itibariyle 9 gündür tedarik aşamasında olduğu yazıyor yeniden mi örüyorlar, bilinmez ama ciddiyetsizlikte sınır tanımadıkları, müşteri hizmetlerini aradığımda da bir kez daha karşıma çıktı.


Yaklaşık 10'ar dakika boyunca bana müzik dinleten müşteri memnuniyetinden yoksun bu firma şimdi de 3 üründen 1'inin tedarik edilemediğini yazmış ama diğerleri hala tedarik aşamasında. Bir türlü başaramadıkları bu tedarik sürecinde çıkan olumsuzlukları da bildirme 'nezaket'inde bulunmayan ilgisiz bu firmadan şikayetçiyim! Siparişimin iptalini talep ediyorum.

Abdullah Abdullah 75 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi26 Aralık 2013

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

Ziyaretçi Yorumları