25 Mart 2015
#3136924

Limango.com.tr Ücret İadem Tam Olarak Yapılmadı

20.03.2015 tarihinde vermiş olduğum 4258593 no.lu siparişimi iptal ettim, sipariş tutarının bir kısmını (32.08) kartımdaki puanlarımla ödedim, ancak ücret iadesi yapıldığında puanlarımla ödemiş olduğum tutar ne puan, ne TL bazında kartıma yansımadı.


Müşteri hizmetlerini defalarca arıyorum ulaşmak imkansız, mail atıyorum, sitenizdeki iletişim kısmına yazıyorum ama maalesef hiç dikkate alınmıyorum. Bu mu müşteri memnuniyeti anlayışınız? Başka firmalar tedarik edemediği ürün için bile hediye çeki tanımlarken, siz kendi paramı bile tam olarak iade etmiyorsunuz. Sizin gibi kalitesiz bir siteye üye olduğum ve alışveriş yaptığım için çok pişmanım.

Gizem Gizem 1.001 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi25 Mart 2015

    Merhaba, Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine e-posta ile bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

Ziyaretçi Yorumları