23 Ekim 2013
#2074184

Limango.com.tr Teslim Etmediği Ürünün Taksitini Çekiyor!

21/09/2013 tarihinde Limango.com.tr'den bir ürün aldım. Bugün itibarı ile (22/10/2013)ürün hala teslim edilmediği halde ürünün ilk taksiti kredi kartımdan tahsil edildi. Müşteri hizmetlerin defalarca telefon etmeme rağmen telefona kesinlikle cevap verilmiyor.


Mail atıyorum ama konu ile ilgilenilmiyor. Şablon bir mesaj gönderildi iki kez,o kadar. Bu konuda ne yapmalıyım. Bana yardımcı olacak bir bilgi verebilecek var mıdır?

Emel Emel 44 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi23 Ekim 2013

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

Ziyaretçi Yorumları