29 Aralık 2014
#2930886

Limango.com.tr Müşteri İlişkileri Çok Kötü!

Ben bir tıp doktoruyum ve hemen hemen hiçbir zaman mağazadan alışveriş yapmaya vaktim yok ve hatta internetten yaptığım alışverişleri karşılamaya dahi vaktim olmuyor. Bugüne kadar o kadar çok kargom geri döndü ki anlatamam. 3 gün içinde almadığınız kargoları kargo şirketleri geri yolluyor. Ben de artık annemin adresine kargolarımı yolluyorum. Çoğunlukla şehirdışı görevlerde olduğum için anneme ayda bir uğrayıp kargolarımı toptan alıyorum. Dün anneme gidip kargoyu bir açtım ayakkabı ayağıma olmuyor. İade süresi dolmuş yazıyor. Özel durumumu anlattım, ürün elimde patladı.

Özlem Özlem 655 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Özlem'in Teşekkür Mesajı05 Ocak 2015

    Limangodan arandım ve sorun ibedi ile çözüldü. Teşekkür ediyorum. Bu tür profesyonel yaklaşımlar daima güven sağlar. Geri dönüşü firma açısından da olumlu olacaktır.

  • Limango.com.tr Temsilcisi30 Aralık 2014

    Merhaba, Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

Ziyaretçi Yorumları