23 Aralık 2013
#2188575

Limango.com.tr Kredi Kartı Çekim Hatası!

Limango'dan yaptığımız bir alışveriş esnasında son derce mağdur edildik. Kendi sayfalarında oluşan hata dolayısıyla kartımızdan iki kez çekim işlemi yapıldı. Fakat ne ödemeniz onaylandı diye bir mail veya msj gelmedi. Bu sebepten ikinci kez işlemi tekrarladık sorun var mı diye bankamızı aradık ve iki kez çekim yapıldığını 4 dakika ara ile öğrendik. İptali için limangoya tel.ulaşmaya çalıştık fakat hiçbir muhatap yok, tel.asla açılmıyor ve kimse cevap vermiyor.


Üst üste kaç kez arama yaptık fakat çağrı merkezi asla cevap vermiyor. Bu nasıl bir çalışma anlayışıdır. Bilgi yok işlem hakkında,muhatap yoktur. Tekrarı olamaz ve alışveriş yapılacak bir site olmadığını anladık.

Gizem Gizem 107 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi23 Aralık 2013

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

Ziyaretçi Yorumları