28 Ocak 2015
#3009637

Limango.com.tr İadede Kargo Sorunu

Limango'dan aldığım iki adet ürünü iade etmek için, Limango'nun İnternet sitesinden iade talebinde bulundum ve tarafıma referans kodu verildi. o kodla yurt içi kargoya gittim fakat kodun yanlış olduğunu söyledi görevli. Daha sonra tekrar referans kodu aldım fakat görevli bunun da yanlış olduğunu söyleyince kargo ücretini ben ödemek zorunda kaldım. Markafoni, Morhipo, Trendyol gibi sitelerden alışveriş yaptım iade ettiğim ürünler oldu ama hiç biri Limango gibi zorluk çıkarmadı. Referans kodu ile amaçları iade de kargo ücretlerini tüketiciye yansıtmak mı bilemiyorum. Ama yaptıkları bir gerçek var ki o da tüketiciye zorluk çıkarmak.

Ali Ali 267 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali29 Ocak 2015

    Bana bilgi verildiğinden neden benim haberim yok? Müşteri memnuniyetine önem verdiğinizi söylüyorsunu ama herkese aynı cevabı veriyorsunuz. Kopyala yapıştır yapmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz.

  • Limango.com.tr Temsilcisi29 Ocak 2015

    Merhaba, Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

Ziyaretçi Yorumları