27 Nisan 2015
#3203086

Limango.com.tr Garantiye Göndermek İçin Yazılan Maillere ve Telefonlara Cevap Alamıyorum

Almış olduğum Adidas marka Porsche serisi ayakkabıda meydana gelen yırtılma sonucunda ürünü garantiye göndermek istedim fakat işlem süreci hakkında bilgi almak için ne sitede ne de atılan maillere cevap verilmemesi telefonda bekletilmeler. Yüzünden mağduriyetimi bildirmek istedim.


Sağ olsun Limango.com.tr gibi müşteri memnuniyetine önem vermeyen kurumlar yüzünden büyük meblağlı online alışveriş yapmama kararı aldım. Normal mağazadan alsan kaç kere vermiştim garantiye.

Mustafa Mustafa 1.993 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa'nın Teşekkür Mesajı11 Mayıs 2015

    Bu gün bir telefon aldım bakalım neler olacak...

  • Limango.com.tr Temsilcisi11 Mayıs 2015

    Merhaba, Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine e-posta ile bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Mustafa08 Mayıs 2015

    Çok güzel Copy-paste. Beni konu hakkında bilgilendiren herhangi bir e posta göremedim henüz... Kimi bilgilendirdiniz siz! !

Ziyaretçi Yorumları