25 Temmuz 2013
#1921535

Limango.com.tr Alışverişi Eziyete Dönüştürdüler!

Elime ulaşan 2 ürün için Yurtiçi Kargoya 2 adet koliyle iade işlemini gönderdim internetten iade et butonuna tıklayıp referansı ikisine de yazdım ancak bir iadem oldu diğeri hala beklemede.


18 temmuzda Ö**** beye teslim edilmiş 2 koli halinde ve 7 gündür iade işlemimin olmaması nasıl bir mantıktır. 3 kere aradım hiç bir cevap alamadım. Bir daha Limango.com.tr'den asla alışveriş yapmam, alışveriş eziyete dönüştü çünkü.

Sitare Sitare 47 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi25 Temmuz 2013

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

Ziyaretçi Yorumları