13 Kasım 2013
#2113307

Limango.com.tr 2 Siparişimde Yanlış Gönderildi!

3486594 ve 348***86 nolu 2 siparişimi de yanlış göndererek beni mağdur ettiler. Ürünleri değiştirin diye geri gönderdim fakat birisinde iade edildi yazıyor ücret iadesi yapılmadı hiç arama sorma bilgi verme falan yapılmadı. Diğer siparişim de değişim için gönderiliyor yazıyor hala bir hareket yok.


Ben bugün 3 kere aradım 7-8 dakika açık durdu bağlanan olmadı, karşımda muhatap bulamadım. Siparişim iade edildiyse ücreti neden yatmadı ve neden beni arayıp bilgi veren yok, mağduriyetim ne olacak? Diğer siparişim ne zaman değişip gelecek, telefonlara neden bakmıyorsunuz Limango.com.tr?

Ramazan Ramazan 43 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi13 Kasım 2013

    Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

Ziyaretçi Yorumları