25 Nisan 2013

Limango.com.tr Teslimatta Yaşanan Sorun!

Ben 10/04/2013 tarihinde Limango'dan bu hafta sonu yapılacak olan düğünümde kullanılmak üzere özel yapım ayakkabı sipariş etmiştim. Kampanyanın bitiş tarihi 12/04/2013'tü. Kampanyanın bitmesinin üzerinden 13 gün geçti. Normalde 1 hafta içerisinde çıkması gerekirken, sistemden yaptığım kontrol sonucunda siparişimin halen sipariş aşamasında olduğu gözüküyor.

Ben konu ile ilgili limango yetkilileri ile telefonla görüşme yaptım. Bana tedarikçi firmanın henüz malları göndermediğini söylediler. Ama ben teslimat süresine ve düğün tarihime bakarak sipariş vermiştim. Şimdi burada tedarikçi firma mı suçlu yoksa limango mu? Mağduriyetimi hangi firma giderecek? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sadik 35 Okunma

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi25 Nisan 2013

    Merhaba, Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön