25 Şubat 2013

Limango.com.tr Sistemleri İşlemiyor Müşteri Hizmetleri Çalışmıyor!

Ürünü iade edebilmek için, limango'nun sayfasından referans numarası almanız gerekiyor ve iade etme süreniz, yalnızca bir hafta. Üç gündür satın aldığım ürünü iade edebilmek için, referans numarası edinmeye çalışıyorum. Ancak sistemleri sorunlu olduğundan, referans numarası alamadığım gibi, müşteri hizmetlerine konuyla ilgili defalarca mail yolladığım halde, geri dönüş yapmadılar.

25 şubat'ta iade sürem doluyor. Yalnızca bir tek günüm kalmış olmasına rağmen, müşteri hizmetlerinin yetersizliği ve sistemlerinin işlemiyor olmasından dolayı, elim kolum bağlı bekliyorum. Bu arada, sattıkları ürünün faturasını da yollamıyorlar.

Reyhan 104 Okunma

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi25 Şubat 2013

    Merhaba, Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön