22 Nisan 2013

Limango.com.tr Elinde Olmayan Ürünü Satıyor!

19 mart 2013 tarihinde satın almış olduğum iki adet tommy hilfiger çantaya 550 lira ödedim.Kampanya bitimini takip eden hafta gönderim yapılır diyen limango çantaların elllerinde olmadığını anlayacağım kadar beni oyalayıp klasik "firmadan kaynaklanan sorunlar" vs bahanelerle neredeyse beni üç hafta bekletip,çantalardan birini iptal ettikten sonra diğer çantayı 11 nisanda gönderdi.

Ben çantalarım gecikince şikayetleri inceledim ve gördüm ki hemen herkesin şikayeti aynı yönde. Kimsenin paralarımızı 15-20 gün kullanıp siparişlerimizi habersiz iptal edip bizi saf yerine koymaya devam etmesine izin vermeyeceğim artık.

Meltem 82 Okunma

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi22 Nisan 2013

    Merhaba, Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön