03 Mayıs 2013

Limango.com.tr Aldığınız Hediyenin Faturasını Ayrı Adrese Göndermiyorlar!

Geçen hafta Limango'nun U. S. Polo kampanyasından annem için bir elbise satın aldım. Kargo seçeneklerine geldiğim zaman faturayı ayrı adrese göndermediklerini farkettim. Hediye olarak yolladığım için durumun sıkıntı yaratacağını yetkililere bildirdim. 'fatura ayrı adrese yollanmıyor yapabileceğimiz birşey yok' dediler. Fatura sadece mailime gelsin veya ücretini ödeyeyim kargolayın dedim. 'daha önce belirttiğimiz gibi' diye bir cevap geldi.

Anlamadığım şu: bu alışveriş sitesinden kimse hediye almıyor mu? Alıyorlarsa da önce kendi adreslerine isteyip ardından tekrar mı kargoluyorlar? veya herkesin hediyesi üzerinde fiyatıyla mı gidiyor? Limango yetkililerinden cevap bekliyorum.

Fatma 53 Okunma

Cevaplar

  • Limango.com.tr Temsilcisi03 Mayıs 2013

    Merhaba, Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine verdiğimiz önem gereği değerli üyemizin sitenizde yer alan firmamızla ilgili mesajı kayıtlarımıza alınmıştır, konuyla ilgili olarak kendisine bilgi verilmiştir. Müşterilerimizin olası taleplerini yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Sayın Üyelerimiz; limango’nun ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi kurumsal internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, limango Ekibi Müşteri İlişkileri Grubu

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön