10 Ocak

Limak Hotels Grup Yılbaşı Gala Yemeği Skandalı!

Ailemle beraber 30-31 Aralık 2017 otelde konakladık. Gala saat 19.00'da başlayacağı ve istediğimiz masayı gün içinde misafir ilişkilerinden seçtiğimiz halde saat 18.30'da masamıza sahneyi görecek şekilde 5 adet mont ile yer tutulduğu ve başında 9 yaşında bir çocuğun beklediğini gördük. İçeride onlarca garson çalışırken her nedense bu çocuğu kimse fark etmedi. Kapılar açılıp içeri girdiğimizde sırtımız sahneye dönük oturmak zorunda kalınca şikayetimizi salon görevlisine bildirdik. Ve bizi çözüm olarak en arkada kimsenin oturmadığı çaprazda kalan masaya oturttu. Bu 5 kişinin kim olduğunu kimden torpili olduğunu anlayamadık. Otelinizde kişi ayrımı yapılmıştır. Senelerdir 5 yıldızlı otellerde yılbaşını kutladığımız halde böyle bir şey görmedik. İnsanları paraları ile rezil etmeye sinirlendirmeye hiç hakkınız yok. Misafirinizi madem kapılar açılmadan içeriye alacak kadar önemliydi keşke vip masa hazırlasaydınız.

Tugce 1.783 Okunma

Cevaplar

  • Tugce11 Ocak

    Yazdığım şikayetin gayet açık olduğunu düşünmekle beraber masa seçerken sandalye seçememenin öneminden değil 19.00 da açılan kapılardan 18.30 da nasıl içeriye girilerek montlarla yer tutulduğunun ve oturtulan koca çocuğun görevlilerce nasıl görülmediğinden bahsetmekte olduğumu eminim sizde anlamışsınızdır. Ne yazık ki cevap olarak yazdığınız mail anlamadığınızı gösteriyor çünkü hala bana Farklı şeylerle cevap vererek beni anlamazlıktan geliyorsunuz. Cevap istediğim şey kaplı olan kapılardan yum saat önceden geçerek nasıl yer kapıldığı sanırım bu eterli bir soru daha açık nasıl yazarım bilemiyorum gerçekten.

  • Limak Hotels Grup Temsilcisi11 Ocak

    Sayın Gürer, Öncelikle Limra ailesi olarak iyi bir gün geçirmenizi dileriz. Kısa süreli konaklamanızdan tam olarak memnun kalmamış olmanızdan dolayı üzgün olduğumuzu belirtiriz. Tesisimizle ilgili değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Öncelikli amacımızın; kaliteli hizmet anlayışımızdan ödün vermemek olduğunu, bu doğrultuda, görüşlerinizin bizim için değerli olduğunu ve tarafımızca dikkate alınarak ilgili yerlere iletileceğinin, gerekli düzeltmelerin ve iyileştirmelerin yapılacağının bilgisini sizinle paylaşmak isteriz. Bahsettiğiniz gece yapılan rezervasyonlarda masanın neresinde oturacağınıza dair herhangi bir taahhüt verilmemiştir. Bu, salonda bulunan 400 kişi için de geçerlidir. Yerinizi beğenmemenizden kaynaklanan sıkıntıyı salon yetkililerine bildirdiğinizde sizlere yardımcı olmak adına sizlere yeni bir masa tahsis edilmiştir. Kişi ayrımı söz konusu olmamakla beraber tüm misafirlerimiz bizim için eşit düzeydedir. Her sene yaptığımız bu tür organizasyonlardan misafirlerimizden olumlu dönüşler almaktayız. Sizleri tekrar tesislerimizde misafir etmekten memnuniyet duyarız. Saygılarımızla. Enver Boğa Halkla ilişkiler Süpervizor.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön