sta-1-hoverYetersiz Çözüm

LG Yıllardır Mağdur Müşteri, Çözüm Ve İlgi Sıfır!

Efkan Efkan17 Aralık 2019 18:20

Çok sessiz çalışır diyerek inanıp aldığımız çamaşır makinemiz maalesef bir süre sonra acayip sesler çıkartarak (traktör gibi) arıza verdi. Yetkili servisiniz ile görüşüp çağırdım, makinenin arıza tespitini yapıp amortisör değişimi yapıldı, fakat belli bir süre sonra tekrar aynı arızayı verdi. Yine teknik servis geldi ve tekrar amortisör değişti.

Yine belli bir süre geçti aynı arızayı tekrar yaşadım (3. Kez) ve servis gelip kontrol ettikten sonra makinenin problemi ile ilgili genel merkeze yazalım mail atalım, değişim yapılması gerekebilir dediler. Tamam dedik. Gelmiştir herhalde tarafınıza mail. Sonra zaman geçti, yetkili servisiniz ile tekrar görüştüm, genel merkez kazan değişimi yapılması gerektiğini belirtti dedi. Büyük bir sabırla bekledim uzun ama uzun zamandır. Bilmiyorum benim kadar sabırlı müşteriniz var mı? Keza benim ilk arıza durumundaki başvurum itibari ile tam hatırlamıyorum ama muhtemelen 1 yıldır falan memnuniyetsiz bir şekilde ürününüzü kullanmaktayım ve LG olarak sorunumuzu hala çözmüş değilsiniz.

Müşteri hizmetlerinizi bugün öncesinde aramıştım, yine tarihini hatırlamıyorum, bana detaylı bilgileri öğrendikten sonra dönüş yapacağını belirtmişti temsilciniz. Fakat beni arayan olmadı. Sonra, dün olmalı, ürünü aldığım yere gidip durumu anlattım ve yardım etmelerini istedim. Gerekli yerlerle görüşeceğim size dönüş yaparlar dedi hala dönüş yok... Gelelim bugüne. Bugün çok önemli bir gün çünkü bugün müşteri hizmetlerinizi tekrar aradım. Tüm bu sabrı göstererek, tarafınıza ulaştım, beni çıldırtmak üzere çağrı başına geçmiş Müge hanımefendi ile görüştüm. Kendisi muhtemelen çağrı düştüğünde uyuyordu, cansız bir ses tonu ile çağrıyı karşıladı, sonrasında mağduriyetimi düzgün bir şekilde dile getirdim fakat klişe cümlelerle beni geçiştirip onayım olmadan çağrıda en az 3 dakika bekletti. Bir şey söylemeye çalıştığımda benimle aynı anda konuşup sormak istediğim konuları sormama engel oldu. Beni çıldırtmak ve sinirlendirmek adına her şeyi yaptı diyebilirim. Son derece rahatsız oldum ve bu hanımefendiden şikayetçiyim, hem de şikayetimde çok ciddiyim. O kadar sabırla bekledim bekledim, hiçbir zaman kötülemediğim, TV olarak da yine LG marka kullanıp herkese önerdiğim bir firmanın bu kadar zaman sorunumu çözmek adına hiçbir şey yapmaması ve mağdur müşteri ile ilgilenmemesi size karşı olan tüm olumlu fikirlerimi olumsuza çevirmiştir.

Mağduriyetimin en kısa sürede çözülmesini ve makinenin değişimini talep ediyorum, aynı arıza 2 den fazla tekrar etmişti

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler