sta-1-hoverYetersiz Çözüm

LG TV'yi Kıran Servis!

Berkay Berkay8 ay önce

Evser teknik ile yaşadığım sorun ile ilgili çözüm bekliyorum!

1-29 Şubat tarihinde panelde çizgi (ölü piksel) oluşması nedeni ile onarılması için cihazı Evser servise gönderdim. Bunun dışında cihazda hiçbir sorun yoktu. 2-12 Şubat tarihinde çiziği giderdik diyerek cihazımı teslim etmeye getirdiler. Kurulum sırasında ekip ekranın "sağ üst köşesinde çatlak ve mürekkep şeklinde dağılma" ve "cihazın arka yüzünde çizik" tespit etti ve ikame cihazı bırakarak arızatelevizyonu teslim etmeden geri aldılar. 3-20 Şubat tarihinde cihazı onardıklarını söyleyerek geri getirdiler. Fakat cihazın arka yüzündeki çizik hala vardı. (bu bir darbe kaynaklı çizik) 4-14 Haziran tarihinde cihaz yine aynı yerden çatladı, ilk gün 10cm civarındayken şu an ekranı sağdan sola kaplamış durumda. 5-15 Haziran tarihinde servis ekibi gelip tespit yaptı. Daha önce gelen ekip olduğu için 12 Şubat'ta çatlak olduğunu teyit ettiler. 6-19 Haziran tarihinde servis yöneticisi O** bey geri dönerek sadece işçilik ücreti almayarak bunu çözebileceklerini belirtti.

29 Ocak'tan önce benim televizyonumda sadece çizgi sorunu vardı. Garanti süresi dolduğu için onarım için 1000 TL daha ödedim. Alındığı günden beri masasından hiç oynatılmadı taşınmadı. Cihazda daha önce herhangi bir darbe vb... Kesinlikle yoktu.

12 Şubat tarihinde servisten geldiğinde panelin sağ üst köşesi çatlaktı. Teslimat ekipleri de bunu doğruluyor. O** beyin söylemi ile çatlak bir panelin onarılamaz. Geçici bir çözüm ile sorunun görünmemesini sağladılar fakat bu televizyon onarım esnasında bir darbe ile karşılaşmış ve kırılmıştır. Bu sebeple tüm masrafları karşılanarak servisiniz tarafından çözülmesini bekliyorum.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler