06 Kasım
#12915617

LG TV Teknik Serviste Belirsiz Süre Mağduriyet Yaşatıyor

Yaklaşık 1 sene önce ciddi paralara almış olduğum LG LED TV televizyonun ekranında kendiliğinden mavimsi renkler oluştu. Ürün hatası olduğu için servis gelip televizyonu 21/10/2019 tarihinde aldı ve yaklaşık teslimat tarihinin 28/10/2019 tarihinde olacağını söyledi ve kendilerini belirttikleri tarihte aradığımda arızalı parçanın yurt dışından geleceğini ve parçanın 11/11/2019 tarihinde geldikten sonra tamiratın yapılacağı bilgisi verildi. Şimdi tekrar televizyonumla ilgili bilgi almak için servisi aradığımda parçanın yurt dışından tahmini olarak 22/11/2019 tarihinden sonra geleceğini ve bunun kesin bir tarih olmadığını şöyledir. Mağduriyetimin giderilmesini acil olarak rica ediyorum.

Burak Burak 2.206 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Burak15 Kasım

    TV tamiri için parçasının yurt dışından gelmesine 1 ay var dite LG müşteri hizmetlerini dün arayarak Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurduğumu ve televizyonun yenisini talep ettiğimi TV'yi tamir etmemelerini bildirdim. Bugün tarafım aranarak parçanın geldiği ve TV'nin tamiratını yapalımmı diye sordular kendilerine yapmayın dedim çünkü çağrı merkezini arayıp 1 aydır belliyorum 1 ay daha bekleyin diyorsunuz dediğimde yapıcal bir şey yok isterseniz Tüketici Mahkemesi'ne başvurun demişlerdi. Uzun süre beklemem gereksede yapmış olduğunuz tehtitleri unutmıcam ve hakkımı sonuna kadar arayarak nasıl müşteri mağdur ettiğinizi elinden geldiğince her yerde paylaşacağım.

  • Burak14 Kasım

    1 aydır bekliyorum ve şimdi servisle görüştüğümde ürünün gelmesi hala 1 ayı bulur diyorlar. Çağrı merkezini aradığımda yapabileceğimiz bir şey yok gidin Tüketici Hakları'na başvurun diyorlar. Bu kadar sorumsuz vurdumduymaz ve umursamaz bir firma görmedim.

  • Burak12 Kasım

    Garantisi devam eden ve üretim hatalı olduğu kabul edilen televiyonumun tamir süresi 21 günü geçti. Buna karşılık olarak firma mağduriyetimi gidermek adına yeni televisyon vermek yerine bana ya 20 iş günü daha beklersiniz tamirini yaparız ya da 6 ay süren Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurun diyor. Ürünü pazarlarken vermiş oldukları güven ve göstermiş oldukları güler yüz ürün satılana kadar. Üründe daha sonra sorunlar yaşandığında hiçbir LG kuruluşunun kimse umurumda olmuyor sağdan sola savrulurup vermiş olduğunuz paralara karşılık kandırıldığınızı düşündüren firmadır LG

Ziyaretçi Yorumları