21 Kasım 2018
#11176584

LG Servisinde Servis Fişi Tarihleri Yanlış!

04.10.2018 tarihinde LG 40mb27 model monitörü kurulum esnasında kırık çıkmasından dolayı, ayıplı mal açıklaması ile servise verdim. Serviste fotoğrafları çekildi, merkeze gönderilerek onay alınacağı söylendi. Birkaç gün içerisinde de sonuç alınacağı söylendi. Servis fişinin bir kopyasını talep ettiğimde de herhangi bir belge vermeyeceklerini söylediler.


Daha sonrasında 3-4 gün ara ile servisi arayarak bilgi almak istedim, her seferinde merkezden onay beklendiği bilgisini aldım. Çoğu arayışımda ilgili kişiye ulaşmakta bile güçlük çektim. LG müşteri hizmetlerini aradığımda, cihazla ilgili mükerrer kayıt açıldığını, ilk açılan kaydın hata ile açıldığı ve kapatıldığı bilgisini aldım. İkinci açılan kayıtta bir sonuç olmadığından ve açık olduğundan da, çağrı merkezi bana detaylı bilgi sağlayamadı.


Ankara Güneş Elektronik'de olan monitör için her hafta servisi aradım ancak hep aynı cevabı aldım. Merkezden onay bekleniyor. Her seferinde de kabaca bir üslup ile cevap verildi bana ve beklemem söylendi.


6 Kasım tarihine kadar bekledim, servisi aradığımda, cihazın kutusunda sorun olmasından dolayı reddedildiği bilgisini aldım. Cihazı satın aldığım yer, kutuda sorun olmamasından dolayı cihazı servise yönlendirmişti. Servis de ilk aşamada kutuda sorun olmadığını söylemişti ama merkezden bu şekilde dönüş yapıldığını söylediler.


Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmak için servisten fiş talep ettiğimde bana fiş veremeyeceklerini söylediler. Servis kararına itiraz edeceğimden dolayı cihazı teslim almayacaktım. Servise başlangıç esnasında hazırlanan fişi vermedikleri gibi, süreç sonunda cihazı teslim almaya gittiğimde, tarihleri de değiştirdiklerini, daha önce bana mükerrer kayıt diye söyledikleri işleme göre hazırladıklarını gördüm. Önce şaşırdım ama sonra yapılanı anladım. Güzel bir planlama ile bu tür durumlarda hem zaman kazanıp, hem de mükerrer kayıt diye açılan işlemlerle mahkeme riskini sıfıra indiriyorlar.


Ben yine de eldeki bilgiler, kamera ve telefon görüşmesi kayıtları ile mahkemeye başvuracağım. LG beni yanlış yönlendirdi ve bilgilendirdi, servis kaba davrandı, başlangıçta fiş vermedi, sonunda vereceği fişte tarihleri değiştirdi. Ayıplı ürünlerinin arkasında durmadılar. Servis bana telefonla bilgi verdiğini iddia etse de, böyle bir arama yapılmadı. Telefon kayıtlarından belli olacaktır mahkeme sürecinde.


LG firmasından şikayetçiyim. Mahkeme sürecini bu hafta içerisinde başlatacağım. Lütfen bana servis ile iletişime geçmem gerektiğini söylemeyin artık. Sonuç vermiyor.

Murat Murat 1.897 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları