24 Eylül 2018
Yorum Yap
#10941860

LG Parça Tedarik Problemi Ve İlgisizliği!

Sahibi olduğum 108WRTF1Z025 seri numaralı 47LV5500 model televizyonumun bozulması üzerine Karabük ilinde bulunan LG servisine götürdüm.


Hiçbir geri dönüş olmadan ana kartın tamir edildiğini ve 400 TL borcumun olduğu söylenmiştir. Parça/Tamir ürün garantisi olarak LG parça/tamir garantisi verilmemiştir. Sadece 6 aylık bir garanti olabildiği şifahen tarafıma bildirilmiştir.


Sonrasında müşteri hizmetleri ile yapmış olduğum görüşme sonrasında televizyonum tekrardan servise çağrılmıştır. Ve ödediğim tutar tarafıma iade edilmiştir (Konu hakkında destek hattından tarafınıza yazmış olduğum maile binaen).


2011 Eylül ayında almış olduğum ürünün faturası talep edilmiştir. İlgili yasalar gereği fatura saklama zorunluluğum 5 yıldır. Ve sisteminizde tüm fatura kayıtları bulunan ürünümün fatura ibrazı olmadan değişiminin yapılamayacağı tarafıma iletilmiştir (ilgili ürün Eylül 2011 yılında Electroworld firmasından alınmış, zaman içerisinde Electroworld firması Türkiye'den ticari olarak çekilmiş ve Bimeks firmasına devredilmiştir.


Bimeks firmasının da ticari faaliyetlerini sonlandırması nedeniyle faturaya ulaşılamamaktadır). Hali hazırda para iadesi istememekteyim. Ürünümün parçasının sağlanmasını talep ediyorum.


Arızalı olan parçanın tamir yoluna gidilmesini kabul etmemekle birlikte orijinal sıfır parça ile değiştirilmesini talep ediyorum fakat hiçbir geri dönüş alamadım. Ben böyle ilgisiz firma görmedim.

Mehmet Mehmet 1.253 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları