sta-1-hoverYetersiz Çözüm

LG Markası'nın Servisi Ve Genel Merkezi

Gülçin Gülçin 12 Eylül 2019 09:57

19.04.2018 tarihin de tanesi 6899 TL olan 2 adet LG marka televizyon aldık. 29.08.2019 tarihin de televizyonun birini ekran görüntüsün de çizgi çıktığı için (ki ekran kartından da kaynaklı olabilirmiş) diğerinin de kumandasının power tuşu çalışmadığı için garanti kapsamın da MTV elektronik denen teknik servise vermek gafletinde bulunduk.

Maalesef biz gerçek bir markanın gerçek bir servisi olur zannettik. Giderken bir tane paketleme yapılmadan ki kamera kayıtlarımız mevcut karga tulumba götürdüler. Nitekim arayıp sorunu nedir diye sorunca da 4950 TL vereceksiniz ekranı kırık dediler asla kabul etmiyorum ki giderken sağlamdı ve kendi verdikleri tutanakta bile camın kırık çatlak ya da çizik olduğu dahi yazmıyor. 09.09.2019 tarihin de defalarca aramamıza rağmen zorla 70 yaşında 2 tane personelle TV geldi ama ekran boydan boya çatlamış ortadan yarılmış vaziyette kabul etmedik tabii ki ve kumandamız da maalesef kayıp. 10.10.2019 tarihin de hiçbir geri dönüş yok aradık ne olacak diye zaten böyleydi alacaksınız diye gayet lakayıt tavırlar genel merkezi arıyoruz bize zaten TV nin çatlak resimleri mail geldi diyerek sağlam gönderdik. Tutanaklarımız elimiz de servisiniz neden çatlaksa kayıt tutmamış dememize rağmen kesinlikle dinlemiyorlar. Ben böyle sıkıntı görmedim.

Şimdi soruyorum; 1.Televizyonumun ekranı çatlaksa getirdikleri gibi kırıksa neden giderken tutanak tutulmamış da sadece gerçek sorunu olan ekran da görüntü de çizgi olduğu yazılmış. 2.Diyelim ekran o derece kırık aldılar peki dağılmaması için ya da teknik servise yakışır vaziyette neden herhangi bir poşetleme paketleme yapılmadan evden 4 kat aşağı indiriliyor. Nereden bileceğiz kenarını bir yere vurup kırılmadığını ki araba da paketledik diyerek ben merdiven de kırmadığını ispatla derken cevap yok ama. 3-Koskoca marka LG'nin genel merkezi müşterisini araştırmadan dinlemeden teknik servisinden olan şikayeti Kale bile almadan sonsuz hak vererek bizi doğru söylemiyormuş durumuna düşürmesi. 4.kumandamız nerede? 5.benim 6.899 TL olan zararımı kim karşılayacak? Kumandam nerede? Asla peşini bırakmayacağım suratıma telefon kapatan 70 yaşında servis elemanı çalıştıran MTV elektronik sonuna kadar uğraşacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Gülçin 07 Ekim 2019 11:09

Bir kere bile tenezzül edip dönmediniz helal olsun isminize yakışan buymuş demek ki

profile-icon Gülçin 10 Eylül 2019 22:57

Mtv elektronik denen teknik serivisinizin milyon tane şikayeti oluşmuş ben dahil ama nedense insanları mağdur etmek daha kolay geliyor. Herkes laubali ve lakayıt bir servis işini yapmadığını anlatıyor siz hala teknik serivisi iptal etmiyorsunuz. Yazık sizin gibi bir markaya.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler